Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Mity o odchudzaniu cz. 1.

odżywianie | 10.04.2014
Mity o odchudzaniu cz. 1.

Wydaje nam się, że o odchudzaniu wiemy wszystko. Przebrnęliśmy już przez szereg diet, przeczytaliśmy niezliczone ilości artykułów, a w Internecie bez wytchnienia śledzimy najnowsze trendy w zdrowym żywieniu. Zaskoczymy Cię. Wiele z tych informacji nie znajduje potwierdzenia w praktyce. Pomożemy Ci w szumie informacyjnym znaleźć prawdę na temat odchudzania.

Węglowodany to zło!
DietMapNic bardziej mylnego. Węglowodany, każdego dnia, powinny dostarczyć 50-60% energii. Można śmiało stwierdzić, że są podstawą naszej diety. Wykluczenie ich z codziennego jadłospisu nie jest antidotum na dodatkowe kilogramy.

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór produktów będących źródłem węglowodanów. Zaleca się spożywanie węglowodanów złożonych, których dostarczają produkty zbożowe i ziemniaki. Należy wybierać przetwory z nieoczyszczonego ziarna. Są bogatsze w witaminy i składniki mineralne od popularnej białej mąki czy chleba.

Pieczywo razowe, graham, grube kasze, otręby, płatki owsiane, brązowy ryż czy pełnoziarniste makarony to zalecane produkty dostarczające węglowodanów złożonych oraz cennego błonnika. Węglowodany stają się złymi, jeśli ich źródło stanowią białe pieczywo, oczyszczone mąki, ryż, słodycze, słodkie napoje, czy cukier z cukiernicy. To produkty wysokoprzetworzone, często w tym procesie pozbawione witamin i składników mineralnych. Dostarczają węglowodanów prostych, których nadmierne spożycie sprzyja powstawaniu nadwagi i otyłości. Zadbajmy zatem o to, aby nie stanowiły one głównego źródła węglowodanów w naszej diecie.

DietMapNie ma limitu na owoce
Jest. Eksperci zalecają, aby w diecie odchudzającej nie spożywać więcej niż 1-2 porcji owoców dziennie. Dlaczego, przecież owoce to źródło witamin, błonnika i składników mineralnych? Owszem, jednak oprócz cennych substancji zawierają cukry proste - fruktozę. Niestety nie sprzyja ona odchudzaniu. Uważa się nawet, że w nadmiarze może być szkodliwa dla zdrowia, bowiem przyczynia się do powstania zespołu metabolicznego. Jest on czynnikiem ryzyka chorób serca. Dodatkowo, fruktoza nie wpływa na wydzielenie tzw. hormonu sytości - leptyny, którego podwyższone stężenie jest sygnałem do zakończenia posiłku. Jeśli decydujemy się na spożycie owocu wybierzmy ten mniej kaloryczny: jabłko, truskawki, maliny, cytrusy. I pamiętajmy o umiarze w ich jedzeniu.

Szklanka soku zamiast porcji owocu
Zarówno owoce jak i soki to produkty bogate we wcześniej wspomniane cukry proste. Zastąpienie świeżego owocu, przetworzonym sokiem nie jest rozwiązaniem wskazanym na diecie. Soki, nawet te reklamowane jako w 100% naturalne są źródłem czystych kilokalorii. Jedna szklanka dostarcza ich nawet 91. Warto zatem sięgnąć po owoc, który oprócz cukru dostarcza cennego błonnika witamin i składników mineralnych. Alternatywą mogą być świażo wyciskane soki z grejpfruta, pomarańczy lub jabłka. Pamiętajmy jednak o tym, że są one pozbawione cennego błonnika obecnego w błonach i skórce tych owoców.

Tylko ciemnie pieczywo jest dobre

DietMapW nawiązaniu do pierwszego mitu, ten może wzbudzać kontrowersje. Wszyscy eksperci w dziedzinie odchudzania polecają białe pieczywo zamienić na ciemne. Owszem, jest to jak najbardziej zgodne z prawdą, jednak ciemne pieczywo ciemnemu pieczywie nierównie. Musimy nauczyć się dobrze je wybierać.

Wielu producentów, chcąc podążać za aktualnymi trendami, niskim kosztem wypieka ciemny chleb. Taka produkcja na ogół wiąże się z dodawaniem słodkich barwników (głównie karmelu) do zwykłej, białej mąki. Zwiększa to znacznie kaloryczność końcowego produkty, a chleb barwiony nie dostarcza witamin i składników mineralnych, w które obfituje pieczywo pełnoziarniste.

Czytajmy uważnie etykiety, a jeśli jest to nie możliwe przyglądajmy się bułkom. Pieczywo z nieoczyszczonych ziaren (razowe, pełnoziarniste) na nieregularną strukturę. Barwione karmelem zaś ładną, jednolita barwę.

Zobacz także

Komentarze (4)

Środa, 16 kwietnia 2014 | 11:03:53 anulka 31

kiedyś stosowałam diete bez pieczywa i bylo mi o niebo lepiej


Piątek, 18 kwietnia 2014 | 14:03:27 zosieńka 55

ja nie w ogóle nie jadam pieczywa, pszenica to zło!


Niedziela, 25 maja 2014 | 19:17:28 SpongeBob 9

J a również nie jadam pieczywa. Mój zamiennik to placki z płatków owsianych i siemienia lnianego. Polecam


Środa, 27 sierpnia 2014 | 09:06:26 Eluś 3

Nie jestem przeciwniczką pieczywa, ale uważam że powinno się je starannie wybierać. Mam w swoim życiu doświadczenie z producentami pieczywa i wcale to co ciemne nie musi być zdrowe. Jeśli jakiś chleb jest puszysty i delikatny, a skład zawiera masę symboli ( nam nieznanych) darujmy sobie. Dobry chleb powinien być jak skała....ciężki, wilgotny i zwarty.