Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Antykoncepcja wrogiem zgrabnej sylwetki?

lifestyle | 14.04.2015
Antykoncepcja wrogiem zgrabnej sylwetki?

Czy od pigułek lub plastrów przytyję? Jeśli tak to ile i jak walczyć z dodatkowymi kilogramami? To jedna z częstszych obaw kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję. Pytań i wątpliwości związanych z antykoncepcją jest wiele. Warto poznać odpowiedź na nurtujące nas kwestie, gdyż dzięki odpowiedniej wiedzy możemy zapobiegać skutkom ubocznym jakie niesie ze sobą antykoncepcja.

Antykoncepcja hormonalna to ingerencja w naturalny ład i porządek organizmu. Jej nieodłącznym elementem (jak każdej terapii) są skutki uboczne. W kontekście antykoncepcji najczęściej stykamy się ze zmianami skórnymi, wahaniami nastrojów, obniżonym libido i właśnie przybieraniem na wadze. Jednak naukowcy są zgodni, że tycie to nie wina tabletek, ale nas samych. A w dużej mierze niewiedzy o zmianach jakie w naszym ciele wywołuje antykoncepcja.

Jednym z niepożądanych działań tabletek jest zatrzymywanie wody i sodu w naszym organizmie. Ten duet powoduje obrzęki. Woda gromadzi się w tkance podskórnej i sprawia, że nasze ciało nabrzmiewa i jest opuchnięte. Skutkuje to najczęściej 2-3 kilogramowym przyrostem masy ciała. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim należy zmienić dietę. Nie drastycznie, ale stopniowo. Małe zmiany w codziennym jadłospisie mogą okazać się zbawienne. Z menu wykluczmy sól i słone przekąski. To wróg numer jeden, który przyczynia się właśnie do gromadzenia wody pod skórą. Jeśli mowa o soli nie możemy pominąć wszelkich przetworzonych produktów, którymi są: zupki i sosy instant, chipsy, paluszki, krakersy, słone dania i fast-foody. Wszystkie to produkty i potrawy zawierają ogromne ilości soli, a to ona odpowiada za obrzęki.

Kolejną przyczyną tycia w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest wpływ hormonów (estrogenów) na proces spalania tkanki tłuszczowej. Owe estrogeny sprzyjają magazynowaniu tłuszczu, przy jednoczesnym utrudnianiu spalania go. To naturalny mechanizm zwiany z fizjologią kobiecego organizmu. Każda z nas musi mieś odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, aby zachować płodność i zdrowie. Niestety na to mamy niewielki wpływ. Możemy jedynie modelować swój metabolizm dbając o odpowiednią dietę (bogatą w pełnowartościowe białko, przyprawy, zieloną herbatę) oraz regularnie uprawiając sport.

Trzeci powód jest najtrudniejszy do przezwyciężenia. To zwiększony apetyt, towarzyszący antykoncepcji. Niektóre badania prowadzone w grupie kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną udowodniły, że jeden ze składników tabletki (drospirenon), może powodować napady głodu lub po prostu zwiększone łaknienie. Tym walczyć możemy jedynie odpowiednio zbilansowaną dietą, która zminimalizuje uczucie głodu i zaspokoi nasze potrzeby.

Dieta przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej
Przybieranie na wadze w trakcie przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych najczęściej dotyczy pań, które mają skłonności do tycia. Czy do nich należysz czy nie, warto zastosować kilka wskazówek dotyczących diety, które pozwolą zminimalizować ryzyku przytycia do minimum.:

  1. Spożywaj produkty bogate w błonnik pokarmowy. Zadbaj o to, żeby w twojej diecie znalazły się: pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, ryż brązowy, płatki owsiane, surowe warzywa, owoce ze skórką i nasiona roślin strączkowych. Wszystkie te produkty dostarczą cennego błonnika, który pomaga kontrolować apetyt i usprawnia pasaż jelitowy, tym samym oczyszcza organizm z resztek pokarmowych i toksyn.
  2. Ogranicz spożycie cukrów prostych, ponieważ to one odpowiadają za przyrost masy ciała. Cukry proste znajdziemy oczywiście w słodyczach, słodkich napojach, sokach owocowych, jogurtach owocowych i czekoladowych, a także w alkoholu.
  3. Tłuste produkty mleczne powinny pójść w odstawkę zastąp je chudymi (o 0,5-1,5 proc. zawartości tłuszczu) twarogami, jogurtami. Częściej wybieraj drób, chudą wołowinę czy cielęcinę, a także wzbogać dietę w morskie ryby. Unikaj majonezów, śmietan i tłustych wędlin.
  4. Zrezygnuj ze smażonych potraw. Pieczenie czy grillowane bez tłuszczu to nawet 200 kcal mniej w Twoim posiłku! Potrawy smażone w głębokim tłuszczu zastąp potrawami świeżymi, gotowanymi na parze, pieczonym lub grillowanym na elektrycznym grillu.
  5. Pij odpowiednią ilość wody. Nawet 1,5-2 litry dziennie. Woda zmniejsza apetyt, gasi pragnienie, oczyszcza organizm i jest niezbędna do przeprowadzania istotnych procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Pamiętaj, aby wybierać wodę o niskiej zawartości sodu.

Nieodłącznym elementem profilaktyki nadmiernej masy ciała w trakcie przyjmowania antykoncepcji jest aktywność fizyczna. Wystarczy 30 minut aktywności dziennie (spacer, trucht, taniec), aby nasz organizm poczuł się lepiej. Ćwiczenia pozwolą spalić nadmiar kalorii, poprawią krążenie, usprawnią pracę serca i mózgu, przyspieszą przemianę materii oraz polepszą twoje samopoczucie.

Zobacz także