Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Jak podkręcić swój metabolizm?

odżywianie | 25.04.2014
Jak podkręcić swój metabolizm?

Metabolizm zależy od wielu czynników i również wpływa na wiele naszych cech. Mówi się, że osoby o wolnym metabolizmie mają większe tendencje do tycia. Jest w tym sporo racji. Jak zatem przyspieszyć swój metabolizm, by kuracja odchudzająca przynosiła jeszcze lepsze efekty?

Jedz częściej małe porcje

Jeśli obciążymy swój żołądek jednorazowo ogromną porcją jedzenia nasz metabolizm zacznie zwalniać. Będzie musiał poradzić sobie z nadmiarem kilokalorii dostarczonych mu w danym momencie. Nastąpi nagły wyrzut insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę. Jego wysokie stężenie wpływa na zwiększone odkładanie tłuszczu pod skórą. Częste jezdnie małych porcji zapobiega rozchwianiu stężeń insuliny, co sprzyja odchudzaniu. Spożywaj 3 główne posiłki w ciągu dnia i 2 mniejsze (jako przekąski miedzy śniadaniem, obiadem/lunchem i kolacją).

DietMapPij odpowiednią ilość wody

O jej zbawiennym działaniu wie pewnie każdy z nas. Jeśli pragniemy skutecznie spalać kalorie, musimy stworzyć odpowiednie do tego środowisko. Najlepszym jest woda, której nie powinno zabraknąć w codziennym żywieniu. Osoby wypijające dziennie 8 szklanek wody (niecałe 2 litry) szybciej pozbywają się zbędnych kilogramów, niż te pijące o połowę mniej.

Możesz sięgnąć po czarną kawę

Zawarta w niej kofeinę przyśpiesza metabolizm. Tauryna, obecna w napojach energetycznych pomaga spalać tłuszcz. Możesz uwzględnić te napoje w swojej diecie, jednak nie przesadzaj z ich ilością. Zbyt duża konsumpcja kawy podnosi ciśnienie krwi i oddawania organizm, natomiast energetyki są źródłem cukrów prostych, które należy ograniczać. Najlepszym rozwiązanemu jest zielona herbata, która przyśpiesza metabolizm, niweluje zmęczenie i w zadzie nie zawiera szkodliwych substancji.


Przyprawiaj jezdnie

Zrezygnuj z dosalana potraw i sól zastąp ostrymi przyprawami. Idealnie nadaje się chili. Potrawy wzbogacone w ten składnik przyśpieszą twój metabolizm, co pozwoli szybciej pozbyć się nadwagi. Zbyt duże spożycie soli może powodować obrzęki, które zwiększają masę ciała.

Odpowiednio skomponuj swoja dietę

Ważne jest, aby nie zabrakło w niej zarówno białek, węglowodanów jak i tłuszczów. Jeśli jednak pragniemy podkręcić metabolizm możemy zwiększyć spożycie produktów bogatych w białko. Ten składnik odżywczy wymaga więcej energii do strawienia niż węglowodany czy tłuszcze. Najlepiej sięgać po chude mięso (drób bez skóry, wołowinę, cielęcinę), chude sery twarogowe, kefiry, maślanki, jogurty naturalne, jaja i ryby.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta. Poleganie jedynie na substancjach przyspieszających metabolizm, bez stosowania właściwego planu żywieniowego nie zaowocuje utratą masy ciała. Połączenie tych dwóch czynników z pewnością przyniesie lepsze rezultaty.

Zobacz także