Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Jak wytrwać na diecie odchudzającej?

psychologia | 10.05.2014
Jak wytrwać na diecie odchudzającej?

Nie oszukujmy się, stosowanie diety odchudzającej nie należy do najprzyjemniejszego momentu naszego życia. Wiąże się z wyrzeczeniami, restrykcjami, a czasem nawet z ogromnymi zmianami w sposobie żywienia i całym planie dnia. Jak należy postępować, co wiedzieć, aby dotrwać do końca kuracji i móc cieszyć się jej efektami?

Postaw sobie realny cel i wytrwale do niego dąż

DietMapCierpliwość jest cnotą, zwłaszcza podczas odchudzania. Każdy z nas jest inny i wymaga innego podejścia do swoich problemów z nadwagą lub otyłością. Czas potrzebmy na walkę z nadmierną masą ciała również jest sprawą indywidualną. Jeśli jedna, restrykcyjna dieta sprawdziła się u koleżanki wcale nie oznacza to, że i w naszym przypadku będzie skuteczna.

Zalecanym tempem odchudzania jest utrata 0,5 do 1 kg na tydzień. Nie oczekujmy zatem, że w miesiąc pozbędziemy się dodatkowych 20 kg. Gdy zdecydujemy się w racjonalny sposób tracić zbędne kilogramy, a cierpimy na znaczną nadwagę lub otyłość, proces odchudzania będzie długi. Nie powinno nas to zniechęcać. Warto pamiętać, że nadwaga nie pojawiła się z dnia na dzień i również w ciągu tygodnia nie zniknie. Jedynie indywidualnie dopasowana, zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych zapewni nam sukces w odchudzaniu. I pozwoli dłużej cieszyć się zgrabną sylwetką.

Zacznij od wyboru właściwej diety

Odpowiedz sobie w myślach na ile twój styl życia pozwala ci wdrożyć zmiany. Czy dieta zaproponowane przez dietetyka lub twoje własne modyfikacje będą realne do wcielenia w życie. Jeśli codzienne robienie zakupów to zbyt duże wyrzeczenie, np. musisz zwalniać się wcześniej z pracy, jechać do sklepu w korku, powinieneś dokładnie przemyśleć swój jadłospis. Wiadomo, że dietetycy zalecają różnorodność. Im więcej produktów w diecie (zwłaszcza zbożowych, warzyw czy owoców) tym lepiej dla naszego zdrowia. Bądźmy jednak realistami. Nie każdy z nas dysponuje odpowiednią ilością czasu niezbędną do przygotowania innego posiłku każdego dnia. Jeśli dwa dni z rzędu zjemy takie samo śniadanie lub obiad, bądź na kolację przygotujemy taki sam zestaw jak na drugie śniadanie wiele krzywdy sobie nie wyrządzimy. Różnorodność diety możemy osiągnąć zmieniając rodzaj pieczywa, płatków śniadaniowych czy produktu zbożowego co tydzień. Sięganie po sezonowe warzywa i owoce również jest dobrym wyborem.

Znajdź grupę wsparcia

DietMapBadania naukowców dowodzą, że w grupie siła. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza u kobiet. W czasopiśmie medycznym Obesiy znajdziemy opis badania nad wpływem grupy wsparcia na efektywność procesu odchudzania. Najlepsze efekty diety odchudzającej uzyskały kobiety, które regularne uczęszczały na zajęcia grupy wsparcia, gdzie mogły dzielić się swoimi przemyśleniami i wzajemnie motywować. Ułatwieniem może być również prowadzenie osobistego blaga, w którym podzielimy się przemyśleniami na temat procesu odchudzania, zapiszemy swoje sukcesy lub porażki. Często uzyskamy w ten sposób wsparcie od anonimowych osób.


Wyeliminuj pokusy z otoczenia


DietMapWielu z nas nie potrafi powstrzymać się od słodyczy i w chwili słabości sięga do sekretnej szafki, w której zawsze znajdzie się coś do przekąszenia. Każdy kto mam podobny problem wie, że nie sposób oprzeć się pokusie. Dlatego najlepszą drogą do sukcesu jest wyeliminowanie możliwości zgrzeszenia. Jak to zrobić? Nie trzymać w domy słodyczy lub innych kuszących nas produktów. Jeśli mieszkamy sami, sprawa jest prosta. Musimy zadbać o to, aby zakupy robić trzymając w ręku listę konkretnych produktów. Do sklepu wybierać się jedynie po zjedzeniu wartościowego posiłku. Jeśli w naszym najbliższym otoczeniu są inni domownicy, nie będący na diecie, warto ich poprosić, aby swoje słodkości trzymali z dala od nas. Najlepiej w nieznanym nam miejscu. Pomocne może być również poinformowanie kolegów z pracy czy domowników o tym, że jesteśmy na diecie. Jeśli będą wiedzieli skąd u nas zmienny nastrój lub niechęć do wspólnego wyjścia na pizzę z pewnością będą bardziej wyrozumiali i pomocni.

Zobacz także