Właściwości aloesu znane są nie od dziś. Od wieków jego właściwości znalazły wykorzystanie w medycynie ludowej. Roślina ta charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem, które zostało wykorzystanie nie tylko w dietetyce, ale również w kosmetologii. Jednakże, aloes ma też drugą stronę medalu. Poznajcie, co się za nią kryje!
Tak duże zainteresowanie alosem to skutek jego niezwykle cennych właściwości, do których w szczególności zaliczyć można:
- działanie przeciwzapane, przeciwgrzybycze,
- działanie antyoksydacyjnie (zwalcza wolne rodniki tworzące się w organizmie pod wpływem rozmaitych procesów metabolicznych i środowiskowych),
- działanie przeciwbólowe, przeciwświądowe,
- działanie bakteriobójcze, dlatego też jest świetnym środkiem wspomagającym eradykację Helicobacter pylori),
- wspiera leczenie nieswoistych zapalnych chorób jelit tj. choroby Leśniowskiego-Crohna, czy Colitis Ulcerosa
- stabilizuje wydzielanie insuliny, a tym samym normalizuje stężenie glukozy we krwi,
- wspomaga leczenie farmakologiczne zakażeń Helicobacter pylori.
Oprócz powyższych, dobroczynnych funkcji wyciągu z aloesu, warto pochylić się także nad przeciwwskazaniami do jego stosowania. Pojawiają się badania sugerujace, że długotrwałe stosowanie aloesu może owodować atonię jelita grubego, a także utratę cennych elektrolitów wraz z moczem, w tym potasu. Dlatego też nie powinien być on stosowany przez chorych cierpiących na nadcisnienie tętnicze lub jakiekolwiek zaburzenia hemodnamiczne. Co więcej, coraz więcej prac łączy wpływ wyciągów z aloesu ze zwiększoną zapadalnością na nowotwory jelita grubego. U szczurów zaś wykazano uszkodzenie szpiku kostnego.
Zanim wiec przystąpimy do doustnego rzyjmowania jakichkolwiek wyciagów z aloesu, najpierw zawsze wymagana jest konsultacja z lekarzem. Bowiem nierozważne stosowanie tej, wbrew pozorom dobroczynnej rośliny, może być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia.
Środa, 28 marca 2018 | 18:54:56 lok1 0
Tylko masło polecam na sto procent dużo witaminy A