Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Jakie mięso wybierać?

odżywianie | 24.09.2015
Jakie mięso wybierać?

W dobie rosnącej popularności diet wegetariańskich i wegańskich coraz więcej z nas zastanawia się nad zasadnością spożywania mięsa i produktów zwierzęcych. Czy warto je włączać do swojej diety, a może należy je wyeliminować? Co na to dietetycy, lekarze i eksperci do spraw żywienia? Rozczarujemy was i nie przedstawimy stanowiska specjalistów. Powiemy natomiast o właściwościach mięsa, zaletach i wadach płynących z jego spożywania bądź też nie. A mięsożercom podpowiemy, po które produkty należy sięgać. Decyzję o włączeniu lub wykluczeniu mięsa z diety pozostawiamy Wam.

Kilka słów o mięsie

W Polsce wciąż na stołach prym wiedzie wieprzowina. W wielu domach, co niedziele słychać głos tłuczonych schabowych. Ponadto popularne są także szynki wieprzowe, kiełbasy czy parówki. Ostatnio, dzięki modzie na burgery, do łask wraca wołowina. Zaczynamy cenić dobre mięso. Niestety, jak to zawsze bywa, z wysoką jakością w parze idzie także wysoka cena. Tańsza alternatywa: drób to równie częsty, co wieprzowina, udka z kurczakawybór wśród naszego społeczeństwa. Mięso kurczaka łatwo przyrządzić. Z kolei sposób chowu drobiu i szpikowanie mięsa hormonami znacznie zmniejsza nasze zaufanie do jego jakości.

Jeśli pragniemy sięgać po zdrowe produkty, najpierw zapoznajmy się z tym, co każdy gatunek w sobie kryje:

g/100g produktu

wieprzowina

(schab)

baranina

(udziec)

wołowina

(polędwica)

cielęcina

(udziec)

kurczak

(pierś bez skóry)

indyk

(pierś bez skóry)

białko

21

18,0

20,1

19,9

21,5

19,2

tłuszcz

10

18,0

3,5

3,1

1,3

0,7

kw. tł. nasycone

3,5

8,8

1,6

1,2

0,29

0,22

cholesterol

69

78

59

71

58

49

Które mięso jest zdrowe?

Mięso czerwone (głównie wieprzowina i baranina) to produkty bogatsze w tłuszcz od drobiu, które dostarczają sporo cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Dla porównania drób zawiera ich 12 razy mniej niż schab wieprzowy. Ten argument przemawia za wyborem indyka bądź kurczaka. Żywność bogata w nasycone kwasy tłuszczowe czy cholesterol może zwiększać poziom złego cholesterolu we krwi. Jest to czynnik sprzyjający rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych, prowadzącej do choroby niedokrwiennej serca oraz udarów mózgu. W związku z tym, aby ograniczać ilość niekorzystnych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu w swojej diecie należy wybierać białe mięso (indyka i kurczaka bez skóry) lub chude części wołowiny. Ponadto w przypadku drobiu, tłuszcz znajduje się pod skórą, a w przypadku wołowiny i wieprzowiny - pomiędzy włóknami mięśniowymi. Skórę jest zdecydowanie łatwiej usunąć niż wyeliminować poprzerastane tłuszczem partie schabu. Niestety drób jest mięsem najuboższym w cenne dla naszego zdrowia pierwiastki. Bogatsze w żelazo, cynk, witaminy grupy B są mięsa wołowe i wieprzowe. Istotna dla nas także powinna być zawartość kolagenu w tkankach mięśniowych zwierząt. Kolagen jest niepełnowartościowym białkiem. Jego zawartość w mięsie drobiowym wynosi maksymalnie 6% zaś mięsie innych zwierząt rzeźnych dochodzi do 25%.

Zalety mięsa:

  • mięso zwierzęce jest źródłem żelaza hemowego, które lepiej przyswajamy niż niehemowe (zawarte w roślinach), ponadto żelazo pochodzenia zwierzęcego jest czynnikiem zwiększającym wchłanianie niehemowego żelaza;
  • mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, co oznacza, że dostarcza niezbędnych do funkcjonowania organizmu aminokwasów;
  • mięso jest pożywne, można je przygotować na wiele sposobów, nadaje się zarówno dla fanów dobrej kuchni jak (stek z polędwicy) i osób będących na diecie lekkostrawnej (gotowany kurczak).

Wady mięsa:

  • jak każdy produkt zwierzęcy mięso jest źródłem cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • mięso czerwone spożywanie w nadmiarze może przyczyniać się do powstawania nowotworu jelita grubego;
  • miska mięsanie zawiera błonnika pokarmowego
  • jest dość drogie;
  • sposób chowu i uboju kurcząt, indyków, świń czy krów wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Decyzja o spożywaniu niespożywaniu mięsa z pewnością powinna być przemyślana i skonsultowana z ze specjalistą. Tym bardziej, jeśli kwestia dotyczy kobiet w ciąży, karmiących lub małych dzieci, młodzieży oraz osób chorych. W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja z dietetykiem, który ułoży zbilansowaną dietę, wplatając do jadłospisu cenne źródła białka, witamin i składników mineralnych, inne niż mięso. Również osoby decydujące się na włączenie do swojej diety mięsa powinny stale pogłębiać swoją wiedzę z zakresu żywienia, aby dokonywać świadomych wyborów zdrowych produktów.

Zobacz także