Dziewięć na dziesięć kobiet podejmujących próbę odchudzania nie osiąga zamierzonego celu. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele, z których jako jedną z główny wymienia się niewłaściwe przygotowanie do procesu utraty masy ciała.
Dlaczego wstęp do diety ma kluczowe znaczenie dla całego procesu odchudzania?
Przed podjęciem próby utraty zbędnych kilogramów najpierw pojawia się w nas chęć do zmiany. I właśnie ta chęć jest najważniejszym momentem w całym przedsięwzięciu jakim jest odchudzanie. Dlaczego? Ponieważ powód, dla którego chcemy się odchudzać jest kluczem do sukcesu. Najsilniejsza motywacja płynie z wewnątrz. Dlatego panie, które powzięły decyzję o zmianie, bo chcą zrobić coś dla siebie, mają większe szanse powodzenia w odchudzaniu. Kobiety, redukujące nadwagę dla kogoś (partnera, przyjaciółki czy otoczenia) zwykle szybciej zarzucają stosowanie diety i nie osiągają spektakularnych spadków wagi. Niestety tych drugich jest znacznie więcej. Presja ze strony społeczeństwa i mediów wiele osób „popycha” do robienia czegoś wbrew sobie. Takie działania kończą się porażką, która jeszcze bardziej wystudza nasz entuzjazm przed podjęciem kolejnego wyzwania. Dlatego zanim zdecydujesz się na dietę odchudzającą, sprawdź czy jesteś na nią gotowa.
Poznaj swoją motywację
Jak pisaliśmy, najsilniejsza płynie z nas. Odpowiedz sobie na pytanie czemu chcesz schudnąć. Czy jest to podyktowane złym samopoczuciem? A może kąśliwą uwagą koleżanki? Jeśli przyczyną, dla której chcesz się odchudzać jest podniesienie samooceny, poprawa wyglądu czy zdrowia to jesteś na właściwej drodze. W przypadku, gdy chudniesz, bo ktoś uznał za ciebie, że to dobry pomysł, zastanów się czy na pewno dasz radę to zrobić. Odchudzanie się dla kogoś to słaby katalizator zmian. Oczywiście nie mamy na myśli dietetyków czy lekarzy, którzy zalecają dietę redukującą nadwagę ze względów zdrowotnych. Chodzi o najbliższe otoczenie, które "wie lepiej" co dla ciebie dobre.
Zastanów się czy jesteś gotowa na to by podjąć trud odchudzania
Wiesz, że odchudzanie jest długim i ciężkim okresem. Wymaga odpowiedniego czasu, cierpliwości oraz silnej woli. Jeśli jesteś zdeterminowana do zmiany zastanów się czy udźwigniesz wszystko to, co ta zmiana ze sobą przyniesie. Jeśli w tym momencie przytłaczają cię inne sprawy (problemy osobiste, choroba, sesja na studiach, itp.) możesz nie mieć dość siły, aby każdego dania wypowiadać walkę kilogramom. Wtedy łatwo o rezygnację i zniechęcenie.
Zaplanuj cel odchudzania, metodę jaką chcesz go osiągnąć i czas na jego realizację
Przede wszystkim wiedz, że głodówki nie działają. Dlatego nie narzucaj sobie restrykcyjnych diet. Chudnij powoli, jak zalecają eksperci. Jeżeli planujesz w miesiąc pozbyć się 10 kg nadwagi nie licz na sukces. Taki plan jest z góry skazany na porażkę i z pewnością zaowocuje efektem jo-jo (powrotem do dawnej wagi). Ustal realny cel, czyli mniej o 0,5-1 kg w każdym tygodniu. Potem wytrwale do niego dąż. Jeżeli masz dużo kilogramów do zrzucenia zarezerwuj na odchudzanie odpowiedni czas i dobierz najwłaściwszą dietę. Możesz skorzystać z porady dietetyka, który dobierze zbilansowany plan żywieniowy. Możesz także posłużyć się aplikacją internetową lub sama zaplanować swoje menu. Jeśli chcesz odchudzać się na własną rękę przyswój sobie najważniejsze zasady skutecznego odchudzania. Zaplanuj kaloryczność jadłospisu, liczbę posiłków w ciągu dnia i listę produktów, które wykluczysz z diety. Szczegółowy harmonogram i dokładny plan posiłków pozwoli ci konsekwentnie realizować postanowienia, co za tym idzie, skutecznie chudnąć.
I pamiętaj, aby być cierpliwą. Podczas odchudzania występują okresy, w których szybko tracimy tkankę tłuszczową oraz takie, gdy waga stoi w miejscu. To całkowicie normalne zjawisko, spotykające niemal każdą odchudzającą się osobę. Chwilowy brak efektów nie powinien cię zniechęcać. Twój organizm prędzej czy później odpuści i dalej będziesz chudnąć. Jeśli masz wsparcie najbliższych skorzystaj z niego. Wiele badań dowodzi, że przy współpracy i zrozumieniu otoczenia łatwiej osiągnąć sukces w odchudzaniu.