Podjęcie decyzji o odchudzaniu to pierwszy i najważniejszy krok w życiu osoby z nadwagą. Jednak, aby osiągnąć sukces i móc cieszyć się nienaganną figurą oraz świetnym zdrowiem trzeba iść dalej i stawiać kolejne kroki. Tylko silna motywacja i wytrwałość pomogą nam przebrnąć przez dietę. Jednym z trudniejszych etapów jest jej początek. Zmianie często ulega nie tylko żywienie, ale także rytm dnia codziennego. Jak się do tego najlepiej przygotować, aby nic nas nie wytrąciło z równowagi i nie zmniejszyło motywacji?
Nie daj się depresji żywieniowej
To pojęcie opisuje stan, w którym pod wpływem rozpoczętej diety pojawia się frustracja oraz rezygnacja, którą zajadamy słodkimi przekąskami. Bierze się najczęściej z faktu, iż dieta wymaga od nas podporządkowywania się pewnym regułom, nie pozwala na odstępstwa, często bywa niskokaloryczna, co sprawia, że czujemy się głodni. Zmniejsza się nasza tolerancja na dyskomfort, co sprzyja chęci poprawienia sobie humoru słodką przegryzką.
Jak sprawić, aby dieta nie była obarczona cierpieniem?
Jeśli nie chcemy, aby dotyczył nas problem depresji żywieniowej musimy postawić na dobrą i właściwie dopasowaną dietę. Dobraną do naszych potrzeb, preferencji oraz uwzględniającą stan zdrowia i nawyki żywieniowe. Zbyt restrykcyjne lub monotonne diety nie pozwalają na osiągnięcie zamierzonego celu jakim jest długotrwała zmiana sposobu żywienia. Komponowanie menu na ścisłych regułach, niedających możliwości swobodnej wymiany posiłków lub zmiany produktów uniemożliwia zaspokojenie apetytu na te potrawy, na które mamy ochotę. Ponadto nie uczy dokonywania właściwych wyborów.
Po pierwsze nie stawiaj sobie nierealnych celów!
Pamiętaj, że trwały efekt osiągniesz jedynie w momencie, gdy zmiany będą do zaakceptowania. Zbyt restrykcyjna dieta lub ostre jej zasady mogą tylko wywołać frustrację i zniechęcić cię do podejmowania dalszych prób. Zaczynaj od małych zmian, potem dopiero wprowadzaj kolejne. Nie rób wielkiej rewolucji, bo nie dasz rady. Każdy z nas powinien mieć hierarchię i trzymać się jej realizując poszczególne cele. Zacznij od zmiany jednego elementu w stylu życia, np.: codziennie zjadaj pożywne i odpowiednio zbilansowane śniadania, potem zrezygnuj ze słodyczy, stopniowo zwiększaj intensywność oraz częstotliwość treningów, itd.
Po drugie. Skorzystaj z pomocy specjalisty. Wybierz się do dietetyka, który wspólnie z tobą ustali właściwy plan leczenia. Uwzględni twoje preferencje, weźmie pod uwagę styl życia i dopasuje dietę do twoich potrzeb. Zgłoś się do psychologa, zwłaszcza jeśli masz problemy z wdrażaniem zmian. Często sama wiedza o prawidłowym żywieniu nie wystarcza. Potrzebna jest pomoc i rada specjalisty, na temat tego jak zmienić postępowanie.
Po trzecie stale pogłębiaj swoją wiedzę na temat zasad prawidłowego żywienia. Śledź nowe trendy w dietetyce, fora internetowe i drąż tematy, które cię interesują. Im większa wiedza tym większa świadomość. Dzięki dobremu przygotowaniu do procesu odchudzania, będziesz się lepiej czuć podczas jego trwania. Szeroka wiedza żywieniowa da więcej możliwości modyfikacji diety w obrębie jej założeń.
Po czwarte uwierz w siebie. Nie załamuj się, gdy przydarzą się chwile słabości. Wdroż kogoś z bliskiego otoczenia w swoją dietę, tak abyś mogła znaleźć w tej osobie wsparcie gdy przyjdą gorsze dni.
Po piąte nie zniechęcaj się. Potknięcia zdarzają się każdemu. Ludzką rzeczą jest robić błędy, nie popełni ich tylko ta osoba, która nic nie robi. Weź sobie do serca tę zasadę i pamiętaj o niej każdego dnia swojej diety. Tylko determinacja i wytrwałość są gwarancję sukcesu. Poza tym uczymy się na błędach, a na własnych najlepiej. Każde potknięcie zatem możesz przekuć w sukces i stawać się mądrzejsza o nowe doświadczenia.
Środa, 23 lipca 2014 | 10:26:23 Gabi 49
ciekawy artykuł
Środa, 23 lipca 2014 | 15:41:08 anulka 31
ja cierpię na brak motywacji :((((
Czwartek, 24 lipca 2014 | 16:38:01 kasia.g 105
poczatki zawsze sa najtrudniejsze
Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 | 13:56:27 brunetka 34
a potem z górki :) byle znowu nie przytyć