Zalecenia dietetyczne czołowych instytucji naukowych zajmujących się i traktujących o żywieniu człowieka to zebrany, zgrabny wór samych nakazów i zakazów. Bywa czasami tak, że zachęceni modą na zdrowy styl życia również chcemy podążać jego wytyczonymi ścieżkami. Jednakże, gdy teorię opanujemy do perfekcji, praktyka bywa naprawdę trudna. W jaki sposób odnaleźć się w gąszczu surowych, dietetycznych reguł, a także jak podejść do rozpoczęcia zdrowego stylu życia? My podajemy 6 prostych reguł.
Na samym początku warto podkreślić, iż zmiana nawyków nigdy nie jest prosta. Choć wydaje nam się, że słuszność tez głoszonych przez dietetyków i specjalistów ds. żywienia przemawia za podjęciem
jednokierunkowych działań, w praktyce okazuje się, że nie jest to wystarczającą motywacją. Dodatkowo napotykamy na masę nakazów i zakazów oraz zaleceń, których wykonanie staje się dla nas ponadludzkim wysiłkiem. Do tego przychodzi strach, iż każde odstępstwo od obranej diety odbije się na naszym zdrowiu, a niekiedy także życiu.
Dlatego też ważne jest wytyczenie swoich dietetycznych celów stopniowo, powoli, nie zrażając się niezbyt szybkim tempem zmian. Nie wszystkie zmiany muszą być zmodyfikowane od razu, gdyż potęguje to jedynie frustrację i niezadowolenie z jakiejkolwiek porażki, a tym samym szybki powrót do starych przyzwyczajeń. Warto wiec w punktach ująć wszystkie najważniejsze aspekty, nad którymi w danym czasie zamierzamy pracować. Aby było łatwiej wyodrębniliśmy naszym zdaniem 6 najważniejszych, a mimo tego prostych zasad, by jeść zdrowiej i z głową. Oto one:
1) Wyklucz pełnotłuste mleko
Pełnotłuste mleko to takie, które zawiera 3,5% lub 3,2% tłuszczu w 100ml. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego typu produktów, odzwyczajanie się od smaku mleka tłustego zajmie chwilę czasu. Najlepiej więc tłuszcz redukować stopniowo, spożywając najpierw mleko 2%, a następnie 1,5%. Nie warto jest spożywać produkty mleczne zupełnie pozbawione tłuszczu ze względu na znaczne ograniczenie wchłaniania zawartych w nim witamin i minerałów.
2) Wykorzystaj walory orzechów i nasion
Orzechy i nasiona to produkty zaliczane do wysokokalorycznych przekąsek bogatych w tłuszcz. Jednakże mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Wspomniany tłuszcz w orzechach to w zdecydowanej większości wielo - i jednonienasycone kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających oraz stabilizujących błony komórkowe. Dodatkowo świetnie wpływają na pracę mózgu i koncentrację. 1 porcja orzechów (zagłębienie dłoni dorosłego człowieka), czyli 30g/dobę idealnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie.
3) Zawsze spróbuj potrawy, zanim ją posolisz
Polacy w znacznym odsetku społeczeństwa cierpią na nadciśnienie tętnicze. Ponad 30% społeczeństwa tę jednostkę chorobową ma już zdiagnozowaną. Jednakże, coraz częściej zwraca się uwagę na skalę niewykrycia tego problemu przez medyków. Z uwagi na skalę tego zjawiska, naukowcy oraz środowisko dietetyków zwraca szczególną uwagę na odpowiednią podaż soli w codziennej diecie. Aby o to zadbać, przez pierwsze dwa dni nie dodawaj do żadnego dania soli. Taka krótka przerwa powoli na nowo przystosować się Twoim kubkom smakowym. Następnie wynieś solniczkę z kuchni i postaw ją na stole jadalnym. Postaraj się sięgać po nią świadomie, zawsze po kilku łyżkach gotowej potrawy.
4) Zabieraj ze sobą lunch do pracy
Nie jest łatwo przygotowywać systematycznie złożonych posiłków do pracy. Zanim wyrobisz w sobie ten nawyk, postaraj się na razie zabierać zdrowe przekąski w plastikowych pojemnikach na jedzenie. Mogą to być orzechy, suszone lub świeże owoce bądź warzywa, jogurty naturalne, kefiry, czy maślanki. Po pierwsze w ten sposób znacznie zaoszczędzisz, a po drugie nauczysz się, że w pracy można jeść nieco inaczej niż znana biurowa dieta, czyli kawa z ciastkiem.
5) Jedz 3 i więcej porcji warzyw i 2 porcje owoców każdego dnia
Warzywa to chyba jedyny produkt, oprócz wody mineralnej, który możesz spożywać bez żadnych ograniczeń. Dlatego też warto potraktować je jako sposób na łakomstwo i dietetyczne pokusy. Miej je więc zawsze przy sobie na wypadek głodu lub kuszącego zapachu z piekarni. Dodatkowo warzywa, jako produkty bardzo nisko kaloryczne wypełniają talerz, a także żołądek wywołując uczucie sytości. Zacznij wprowadzać je stopniowo, zabierz ze sobą do pracy lub szkoły pokrojone w słupki i przekąszaj w wolnej chwili. Możesz to nich przygotować lekki dip na bazie jogurtu lub sosu pomidorowego.
6) Zaplanuj swoje dania obiadowe na cały tydzień
To najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób gospodarowania budżetem domowym. Ogranicza możliwość tzw. przypadkowych zakupów, a także eliminuje problem marnowania się jedzenia. Wszelkie posiłki obiadowe planuj z tygodniowym wyprzedzeniem. Jeżeli nie masz czasu na codzienne gotowanie, nie ma nic złego w tych samych posiłkach obiadowych spożywanych dwa dni z rzędu. Następnie konsekwentnie wykonuj swój plan, a przygotowane obiady zabieraj ze sobą do szkoły lub w pracy w lunchboxach. Taka przedsiębiorczość w domowym menu to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także znaczna redukcja czasu poświęconego na przygotowanie posiłków. Ubytek zauważysz nie tylko na zegark, ale także na wadzę.