Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Jak wybrać idealną dietę?

odżywianie | 20.05.2014
Jak wybrać idealną dietę?

Otyłość jest chorobą, która przybrała rozmiary epidemii. Z powodu jej konsekwencji co roku umierają setki tysięcy ludzi. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wdrażają różne programy prozdrowotne zapobiegające jej rozwojowi.


Obecnie wiadomo, że za otyłość odpowiada wiele czynników. Najczęściej dzieli je się na dwie grupy: genetyczne i środowiskowe. O ile z genetycznymi wciąż nie potrafimy sobie poradzić o tyle na środowiskowe mamy wpływ. Zaliczamy do nich:

  • styl życia,
  • uwarunkowania psychiczne,
  • otoczenie.

Na styl życia w dużej mierze ma wpływ rodzaj wykonywanej pracy, posiadanie partnera i dzieci. Czynniki te warunkują nasz sposób żywienia, podejście do odżywiania oraz to jak spędzamy wolny czas. Jeśli pragniemy walczyć z otyłością musimy do tej batalii podejść kompleksowo. Zmodyfikować swoja dietę, pozbyć się złych nawyków żywieniowych i aktywnie spędzać czas wolny od pracy.

Wybieram dietę, wybieram zdrowie

Mimo znanego powiedzenia „kochanego ciałka nigdy za wiele”, leczenie otyłości to konieczność. Nadmierna masa ciała wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Pierwszym krokiem w walce z dodatkowymi kilogramami jest wybór diety. Najczęściej dokonujemy go w oparciu o aktualne trendy lub porady przyjaciółki. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że każdy z nas jest inny i w odmienny sposób zareaguje na kurację odchudzającą. Ponadto mamy różne preferencje odnośnie produktów, nietolerancje pokarmowe czy nawet dolegliwości, które wykluczają stosowanie niektórych planów żywieniowych.

DietMapPodstawą wyboru diety powinna być „wielkość” naszego problemu, czyli ilość tkanki tłuszczowej, której pragniemy się pozbyć. Nie istnieje bowiem jedna dieta tak samo skuteczna u każdego z nas. Potwierdzają to nawet badania naukowe. Każdy mierzy się z innym problemem oraz ma różny poziom motywacji. Planując kurację odchudzającą należy uwzględnić oba aspekty.

Stan naszego zdrowia również ma znaczenie. Wszelkie alergie i nietolerancje pokarmowe pojawiające się po spożyciu konkretnych produktów mogą być dużą przeszkodą podczas wdrażania ścisłego planu żywieniowego. Dlatego każda dieta, tym bardzie odchudzająca, powinna być dopasowana do naszych indywidualnych preferencji.

Warto określić realne cele, takie które jesteśmy w stanie osiągnąć bez ekstremalnych wyrzeczeń. I dopasować dietę do naszych oczekiwań. Za realny cel uważa się utratę miesięcznie około 2 do 4 kilogramów. Dieta, która pozwala nam na stopniową utratę masy ciała jest najskuteczniejsza. Jeśli narzucimy siebie zbyt rygorystyczne zasady i zapragniemy w miesiąc pozbyć się wszystkich zbędnych kilogramów możemy być pewni, że odbije się to na naszym zdrowiu. Stracimy tylko beztłuszczową masę ciała, a cały zbędny tłuszcz pozostanie. Pojawia się wtedy ryzyko niedożywiania i niedoborów witamin i składników mineralnych.

W całym procesie odchudzania istotne jest przestrzeganie zaleceń diety, a po osiągnięciu zamierzonych rezultatów trzymanie się podstawowych zasad, które pozwolą nam utrzymać formę. Zdecydujmy się zatem na dietę, która najbardziej nam odpowiada. Nie będzie zmuszała nas do zmiany całego harmonogramu dnia oraz będzie zgodna z naszymi przekonaniami.


Przed podjęciem kuracji odchudzającej odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

  1. Dlaczego chcę się odchudzać? Czy czują silną motywację wewnętrzną, jestem zagrożony wystąpieniem choroby, mam kompleksy czy może ktoś mnie nie akceptuje?
  2. Ile kilogramów i w jakim czasie pragnę zrzucić? Czy tempo utraty nadmiernej masy ciała nie będzie za duże i nie przyniesie więcej szkód? Czy osiągnięcie szczupłej sylwetki przed nadejściem lata jest realne?
  3. Jaka dieta jest dla mnie odpowiednia? Wegetariańska, bezlaktozowa, bezglutenowa czy może dla osób cierpiących na cukrzycę lub zespół jelita drażliwego?
  4. Czy mam czas na realizowanie założeń diety? Czy moja praca i życie rodzinnie pozwoli trzymać się założeń i wytrwać w postanawianiach?
  5. Czy nie mam przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia aktywności fizycznej? Jeśli tak to jaka forma ruchu będzie dla mnie najodpowiedniejsza?

Na te pytania warto odpowiedzieć sobie przed rozpoczęciem diety, a wszelkie wątpliwości skonsultować ze specjalistą. Najlepiej zasięgnąć porady dietetyka, lekarza, trenera czy psychologa.

Zobacz także