Nabiał znajduje się na czwartym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia, która w 2009 roku została opublikowana na stronach Instytutu Żywności i Żywienia. Owa jednostka naukowa zaproponowała spożywanie mleka i produktów mlecznych 2-3 razy w ciągu doby. Z roku na rok asortyment produktów nabiałowych powiększa się, gdyż wymagania konsumentów odnośnie nich są coraz wyższe. Producenci żywności pragnąc sprostać wyzwaniu, wypuszczają na rynek produkty, które niejednokrotnie pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też warto wiedzieć, co wybierać!
"Nabiał" to nazwa dla ogółu produktów spożywczych powstałych na bazie mleka lub dla niego samego. W asortyment środków spożywczych nabiałowych wchodzą: wspomniane mleko, jogurty, kefiry, maślanki, sery twarogowe i żółte. Wymienione produkty charakteryzuje zwierzęce źródło pochodzenia, a także duże znaczenie, jakie pełnią w zdrowej i zbilansowanej diecie człowieka. Jednakże obecnie nastała moda na unikanie produktów nabiałowych i propagowane jest twierdzenie o ich rzekomo negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Fakty i mity na ten temat zdominowały Internet, prasę kobiecą i inne mass-media. Są to jednak informacje niepotwierdzone poważnymi i wiarygodnymi badaniami naukowymi, a jedynie domysły i przypuszczenia. Dlatego też warto się im przyjrzeć zanim zaczniemy negować styl życia ze szklanką mleka w ręku.
Zalety produktów nabiałowych
Eliminowanie z diety mleka i jego przetworów jest jednym z poważniejszych błędów dietetycznych. Dlaczego? Ze względu na szereg cennych składników odżywczych w nich zawartych. Mleko jest niekwestionowanym źródłem wapnia w codziennej diecie człowieka. Jego spożywanie zapewnia realizację zapotrzebowania na ten pierwiastek w 80 procentach. Resztę stanowią niemleczne źródła wapnia. Ten składnik mineralny z mleka i jego przetworów jest najlepiej przyswajalny przez nasz organizm. Wapń jest niezbędnym minerałem warunkującym prawidłowy wzrost i rozwój kości oraz zębów. Wchodzi w ich skład w 99 procentach. Jednak wapń odpowiada nie tylko za szkielet. Jest aktywatorem wewnątrzkomórkowym. Warunkuje prawidłową przepuszczalność błony, jest niezbędny do skurczy mięśni (w tym mięśnia sercowego), a także reguluje przemianę materii i metabolizm wewnątrzustrojowy tłuszczów. Z tego powodu prawidłowa podaż wapnia ma niebagatelne znaczenie w czasie diety odchudzającej. Wapń warunkuje także prawidłową ekspresję enzymów trawiennych oraz hormonów. Wielokrotnie przeprowadzane badania populacyjne nad spożyciem pokazały, iż występują dość znaczne niedobory wapnia w naszej diecie. Aż 30% dzieci do lat 3 spożywało ten minerał w niewystarczających ilościach, dzieci starsze natomiast realizowały tylko około 80% dziennego zapotrzebowania na wapń, które dla nich powinno wynosić wynosi 1200 mg/dobę.
Nabiał dostarcza naszemu organizmowi wiele więcej witamin i minerałów, niżeli tylko wapń. To także istotne źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego (zawiera ono wszystkie aminokwasy egzogenne w idealnych proporcjach), witaminy A i D oraz z grupy B, magnez, potas i cynk.
Wybieraj sprawdzone produkty!
Jak wynika z przedstawionych wyżej informacji, spożywanie produktów nabiałowych jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Aby działały one w opisany sposób, należy w codziennej diecie wybierać produkty wysokiej jakości - naturalne, niedosładzane, bez sztucznych barwników. Takimi cechami charakteryzują się na przykład produkty Robico. Jednym z nich jest ZIMNE MLEKO Robico, które jest wyprodukowane metodą mikrofiltracji. To innowacyjna metoda, polegająca na przepuszczaniu mleka przez ceramiczne membrany, usuwa szkodliwe mikroorganizmy, które osadzają się na filtrach. Dodatkowo produktu nie traktuje się wysoką temperaturą, co zabezpiecza obecne w nim witaminy, a także nie dezaktywuje naturalnie obecnych w mleku substancji bakteriostatycznych. To one właśnie mają działanie prozdrowotne na nasz organizm. Warto wspomnieć, że ZIMNE MLEKO Robico, jako jedyne na polskim rynku posiada szklane, bezzwrotne opakowanie co pozytywnie wpływa na jego smak i zapach.
Kefir, który jest produktem flagowym Robico, został wytworzony w oparciu o surowce najwyższej jakości. Zawieraja w swym składzie bakterie fermentacji mlekowej, które tworzą naszą mikroflorę jelitową. Są odpowiedzialne za naszą odporność, ułatwiają trawienie i biorą udział w endogennej syntezie witamin takich jak: B1, B6, witamina K i kwas foliowy, a także przyspieszają przemianę materii, potęgują wchłanianie białka i wapnia.
Podsumowując, nie dajmy się zwieść rozprzestrzeniającym się mitom dotyczącym negatywnego wpływu mleka na nasz organizm. Zdecydowanie warto włączyć produkty nabiałowe do naszej diety! W ich spożywaniu kierujmy się rozsądkiem i rekomendacjami poważanych ośrodków naukowych, a nie propagandą i quasi-badaniami przygotowanymi „na kolanie”.