Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Co należy wiedzieć o żywności ekologicznej?

odżywianie | 15.12.2015
Co należy wiedzieć o żywności ekologicznej?

W Polsce panuje moda na zdrowe żywienie. Z pewnością nieodłącznym jego elementem jest ekologiczna żywność. Kojarzona ze smacznymi, zdrowymi i bezpiecznymi produktami. Pochodzącymi od sprawdzonych dostawców. Czym są ekologiczne produkty i jak sprawdzić czy nikt nas nie nabija w butelkę sprzedając zwykłe pomidory jako eko?

Jeśli żywność ma być ekologiczna powinna być przede wszystkim produkowana bez dodatków, sztucznych nawozów, pestycydów przy jednoczesnym zachowaniu żyzności gleby oraz różnorodności biologicznej. Szczegółowo zasady te zawarte zostały w rozporządzeniu Rady (EWG) 2092/91 dotyczącym produkcji ekologicznej oraz znakowania produktów rolnych.

Jak rozpoznać produkt eko?

Wymogiem do oznaczenia produktów znakiem żywności ekologicznej jest posiadanie odpowiednich certyfikatów unijnych. Znak EKO jest gwarancją jakości. Jeśli kupujemy taki produkt możemy być pewni, że dana żywność została wyprodukowana zgodnie z zasadami oraz że była kontrolowana przez specjalistów. Produkt taki zatem pochodzi z gospodarstwa rolnego, które spełnia trzy główne cechy produkcji ekologicznej:

  • produkcja ekologiczna żywności nie może zaburzać i obciążać środowiska naturalnego,
  • gospodarstwo powinno być jak najbardziej samowystarczalne,
  • produkcja musi się przyczynić do rozwoju wsi i rolnictwa.

Na całym świecie stale rośnie popyt na żywność wysokiej jakości. Zwłaszcza tę wyprodukowaną pod ścisłą kontrolą jednostek certyfikujących. Jednym słowem - ekologiczną. W krajach Unii Europejskiej wprowadzono system kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Graficznym odzwierciedleniem jest wspólnotowy znak „Rolnictwo ekologiczne” umieszczony na etykiecie produktu.

Jeśli chcemy być pewni, że zakupiony przez nas produkt jest eko spójrzmy na etykietę. Tam jest źródło wiarygodnych informacji:

  • nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent,
  • nazwa i adres producenta,
  • nazwa produktu.

Na etykiecie może zostać również umieszczony napis „Rolnictwo ekologiczne - system kontroli WE”,

Warto być czujnym na wszelkiego rodzaju oznaczenia zdrowa żywność. Żywność ekologiczna bowiem odnosi się do żywności certyfikowanej, natomiast zdrowa żywność jest wyrażeniem stworzonym do celów czysto marketingowych. Pod nazwą „zdrowa żywność” nie kryją się standardy określające warunki jej produkcji.

Żywność ekologiczna dostępna jest przeważnie w sklepach z ekologiczną lub zdrową żywnością.. Produkty eko można zamawiać również w wielu sklepach internetowych.

Eksperci są zgodni, że warto po nie sięgać. Lekarze podkreślają, iż żywność produkowana bez udziału pestycydów, be dodatku konserwantów czy innych środków chemicznych jest lepsza od żywności wysoko przetworzonej. Żywność eko przeznaczona jest dla wszystkich ludzi, bez względu na wiek czy stosowaną dietę. Zalecana jest zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na różne schorzenia.

Zobacz także