Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Co wiesz o bananach?

odżywianie | 02.03.2016
Co wiesz o bananach?

Żółte, aromatyczne, zimowe owoce to idealny składnik osładzający koktajle, chętnie spożywany przez osoby intensywnie trenujące. Unikany przez odchudzających się. Być może niepotrzebnie, bo banan ma wiele cennych właściwości, które mogą okazać się niezbędne dla osób z nadwagą lub otyłością.

Banany niesłusznie cieszą się zła sławą. To z pewnością „zasługa” ich kaloryczności i wysokiego indeksu glikemicznego. Te dwa czynniki powodują, że niechętnie włączamy je do diety, tym bardziej w okresie odchudzania. Należy pamiętać, że zjedzenie kalorycznego owocu będzie lepsze od sięgnięcia po batonik, czy kostkę czekolady. Dlaczego? Ponieważ banany to lek na wiele dolegliwości, którego skuteczność potwierdziły liczne badania naukowe.

banan

Owoce to czasem kaloryczne i bogate w cukry proste (głównie fruktozę) produkty. Jednak eksperci zalecają, aby w naszej diecie znalazły się 2 porcje owoców każdego dnia. Porcją jest np. nieduże jabłko lub garść truskawek, malin, jagód, itp. Częściej należy sięgać po owoce z niską zawartością cukru (cytrusy, maliny, melony, poziomki, truskawki, agrest, borówki, brzoskwinie, czarne jagody, czereśnie, gruszki, jabłka, jeżyny, mandarynki, morele, porzeczki białe i czerwone, wiśnie), a sporadyczne po te z wyższą (banany, czarne porzeczki, śliwki, winogrona, figi, ananasy, daktyle, mango, owoce suszone). Owoce to nie tylko źródło fruktozy, ale także błonnika (więcej jest go w pierwszej grupie owoców o niższej zawartości węglowodanów prostych) oraz witamin i soli mineralnych. Dlatego musimy włączać je do codziennej diety.

Mały banan o wadze 120g to 114 kcal (w 100g owocu jest 95 kcal) oraz 28,0g węglowodanów i 2,0g błonnika pokarmowego. Wśród owoców banan jest jednym z bardziej kalorycznych. Dla porównania 100 g truskawek to zaledwie 27 kcal. Ale średnie jabłko to 95 kcal, czyli wartość zbliżona do banana. Indeks glikemiczny banana wynosi 52, co klasyfikuje go w tabeli owoców o średnim IG. Oznacza to, że po banana mnożna sięgać co jakiś czas i nie jest on absolutnie zabroniony w diecie. Błonnik obecny w bananie sprzyja oczyszczaniu jelita grubego z zalegających resztek pokarmowych. Dlatego banan może być spokojnie włączony do diety osób odchudzających się. Pod warunkiem, że będziemy po niego sięgać sporadycznie. Badania z 2010 roku, których wyniki opublikowano w Anaerobe dowiodły, że banany mogą poprawić funkcje trawienne. Kobiety, zjadające dwa średniej wielkości banany dziennie, rzadziej cierpiały z powodu wzdęć, a w ich okrężnicy stwierdzono wyższy poziom dobrych bakterii, zwanych Bifidobacterium, niż u grupy kontrolnej. Dobroczynne bakterie pełnią wiele ważnych funkcji: wspomagają trawienie, oczyszczanie jelit oraz stymulują naturalną odporność organizmu.

bananBanany wykazują cenne właściwości prozdrowotne:

  • Cechuje je działanie antydepresyjne: to dzięki zawartości witaminy B6 (pirydoksyna). Jeden banan w ponad 20% realizuje dzienne zapotrzebowanie na te witaminę. To ona pomaga w regulacji poziomu serotoniny przez barierę krew-mózg. Ponadto banany zawierają tryptofan, aminokwas który uspokaja i poprawia nastrój.
  • Poprawiają wydolność układu krążenia. Jedzenie bananów może wpływać na zmniejszenie stężenia cukru i cholesterolu we krwi. Badanie opublikowane w Journal of the Science of Food and Agriculture dowodzą, że ekstrakt z bananów zmniejsza wchłanianie węglowodanów u badanych szczurów z cukrzycą. W kolejnej publikacji (w Journal of Dietary Supplements) można znaleźć wyniki innych badań, z których wynika, że flawonoidy zawarte w bananach obniżają stężenie kwasów tłuszczowych, trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Te doniesienia sugerują, iż banany mogą wykazywać pozytywny wpływ zdrowie układu krążenia oraz zmniejszać ryzyko chorób serca.

Zobacz także