Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Dieta w migrenowych bólach głowy

odżywianie, psychologia | 03.12.2015
Dieta w migrenowych bólach głowy

Kto nie ma migreny nigdy nie zrozumie przez jakie męki przechodzą ci, co na nią cierpią. Szacuje się, że problem migrenowych bólów głowy dosięga około 10-12% ludzi, częściej kobiet. Pierwsze rzuty i dolegliwości pojawiają się w okresie dojrzewania. Potem niestety nawracają i towarzyszą chorym niemal przez całe życie. Migrena to choroba, której nie da wyleczyć, jednak można skutecznie leczyć poprawić swój komfort życia i za pomocą zmian w stylu życia zmniejszyć częstotliwość uporczywych ataków.

Czy cierpię na migrenę?

Jeśli tak, to z pewnością o tym wiesz, ponieważ migrena charakteryzuje się napadowym bólem głowy, często określanym jako pulsujący lub tętniący. Bywa jednostronny bądź naprzemienny. Ból najbardziej doskwiera za okiem, na skroni lub w okolicy czoła. Niemal każdemu atakowi towarzyszą pewne objawy, cierpiąca dziewczynaróżne u każdego chorego. Są to nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na silnie głośny dźwięk, światło czy intensywny zapach. U co piątej osoby atak migrenowy poprzedza tzw. aura, czyli zaburzenia mowy, czucia, widzenia. Napad najczęściej przychodzi niespodziewanie. Bywa tak dokuczliwy, że może chorego wyłączyć całkowicie z codziennych obowiązków i uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Co może wywołać migrenę?

Naukowcy do dzisiaj nie są pewni, co sprzyja pojawieniu się ataków migrenowych. W pewnym stopniu tendencja do ich występowania może być dziedziczna. Wiadomo, że o migrenowy napad bólu głowy łatwiej w stresie, przy zbyt małej lub zbyt dużej „dawce” snu, niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy niesprzyjającym otoczeniu (gwałtowne bodźce zapachowe, słuchowe czy wzrokowe). U kobiet wpływ na pojawienie się ataku mogą mieć także hormony. Istnieje również wiele substancji obecnych w żywności, które mogą wywoływać bóle. Do tej grupy zaliczamy:

  • orzeszki ziemne (arachidowe),
  • sery (pleśniowe, żółte, twarde, długo dojrzewające),
  • wędzone wędliny i ryby,
  • czekolada,
  • kawa
  • alkohol
  • ostre marynaty.

Produkty z powyższej listy są bogate w tyrozynę, która przekształcana jest w organizmem w tyraminę. Znajduje się ona także w takich artykułach jak piwo, wino, drożdże, cytrusy, mleko i jogurty, produkty fermentowane i stare (np. długo dojrzewające sery, leżakujące wino). Na wyeliminowanie jej z diety należy zwłaszcza zwrócić uwagę w przypadku osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Gdy poziom tyraminy we krwi podwyższa się, zwiększa się także stężenie norepinefryny. Zarówno norepinefryna jak i tyramina, moga spowodować gwałtowne podwyższenie ciśnienia, co wywołuje atak bólu. Należy także pamiętać o tym, iż jeśli cierpimy na alergie pokarmowe, to spożycie alergenu może wywołać ból migrenowy.

kobieta tłumaczyJeśli zdarzają ci się migreny unikaj także innych substancji, które mogą je powodować, czyli:

  • azotanów (znajdują się w peklowanych mięsach, konserwach rybnych, pasztetach)
  • glutaminianu sodu (obecnego w sosie sojowym, zupkach w proszku, kostkach rosołowych, mieszankach przypraw, chipsach itp.),
  • aspartamu (zawierają go słodziki, dietetyczna żywność, produkty light, gumy do żucia).

Wykluczenie substancji potencjalnie nasilających migrenę, zwłaszcza w okresie ryzyka pojawienia się bólu, może nieco go złagodzić. Nie należy eliminować wszystkich produktów na zapas. Wystarczy ograniczyć ich spożycie, zwłaszcza jeśli sięgamy po nie często. Poza tym nie u każdego zjedzenie czekolady czy wypicie lampki czerwonego wina zawsze „zaowocuje” bólem głowy.

Co zatem robić?

Warto obserwować swój organizm. Zaleca się prowadzenie dziennika żywieniowego, w którym odnotujemy swój jadłospis i w razie wystąpienia ataku migreny, będziemy w stanie powiązać go ze sposobem odżywiania. Oprócz diety warto odnotowywać także niewyspanie lub stres, który nam towarzyszy. Obok prowadzenie kajecika, warto zmienić nieco nawyki żywieniowe i unikać przetworzonej żywności, czekolady i alkoholu (w tym niestety także czerwonego wina).

Pamiętaj, aby:

  • Jeść minimum 4 posiłki dziennie, najlepiej niewielkie ilościowe bogate w witaminy i składniki. Nie dopuszczaj do sytuacji w której będziesz mieć przerwy dłuższe niż 4-6 godzin, głód może nasilać nudności i bóle głowy.
  • zdrowieUnikaj przetworzonej żywności o dużej zawartości cukru (słodycze, owoce) oraz sztucznych dodatków. Nie jedz byle czego. Jeśli chcesz sięgnąć po szybką przekąskę, zjedz owoc z jogurtem, albo wypij maślankę.
  • Każdy posiłek powinien być odpowiednio przygotowany (świeży i zbilansowany) oraz spożyty bez pospiechu. Stres i nieodpowiedni sposób żywienia potęgują negatywne dolegliwości.
  • Rzuć nałogi takie jak: palenie, picie kawy czy nadmierna konsumpcja alkoholu. Niekiedy wystarczy tylko ta czynność, aby migreny przestały być tak uporczywe.

Zobacz także