Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Jak pomóc otyłemu dziecku

odżywianie | 25.11.2015
Jak pomóc otyłemu dziecku

Jeśli nasze dziecko cierpi na nadwagę lub otyłość leczenie powinniśmy wdrożyć jak najprędzej. Nadmierna masa ciała w dzieciństwie sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób już w młodym wieku.

ROWERZa około 90% przypadków otyłość u dzieci i młodzieży odpowiada nieprawidłowy styl życia: zła dieta i brak ruchu. Jedynie co dziesiąte dziecko, zmagające się z nadmierną masą ciała jest poważnie chore. W tych przpadkach za otyłość odpowiada rozchwiana gospodarka hormonalna. Otyłość jest chorobą, z którą należy skutecznie walczyć. Jej konsekwencjami są poważne choroby, które z roku na rok stają się coraz częstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świcie.

Leczenie żywieniowe (dietą odchudzającą) i wdrożenie aktywności fizycznej u dzieci już od najmłodszych lat przynosi efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. Jak zatem pomóc osiągnąć sukces dziecku?

AKTYWNE DZIECIPostaw na aktywność fizyczną w szkole

Nie zwalniaj dziecka z lekcji wychowania fizycznego jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do uprawiania ruchu. Lekcje w-f w szkołach to świetny sposób na zachęcenie najmłodszych do podjęcia wysiłku. W grupie, pod okiem trenera, ćwiczy się raźniej.

Znajdź alternatywę dla komputera

Postaraj się, aby dziecko swój czas wolny od zajęć szkolnych spędzało aktywnie. Zapisz je na dodatkowe zajęcia sportowe. Porozmawiaj z nim, jaką formę aktywności preferuje: gry zespołowe, taniec, sztuki walki, basen czy tenis. Jeśli zniechęci się po kilku zajęciach, wspólnie poszukajcie alternatywy. Dziecko musi lubić ruch, dobrze czuć się w danej dyscyplinie. W innym przypadku może się zrazić do sportu i w ogóle nie podejmować aktywności fizycznej.

Zadbaj o wartościową dietę

Dziecko większość czasu w tygodniu spędza poza domem. Zadbaj o to, aby miało przygotowane do szkoły drugie śniadanie oraz możliwość spożycia na miejscu ciepłego posiłku. Na drugie śniadanie do szkoły wybieraj odpowiednie produkty. Możesz dziecku dać kanapkę, owoc i wodę mineralną. Taki posiłek sprawi, ze nie będzie głodne i prawdopodobnie nie skusi się na słodycze z automatu bądź sklepiku. Jeśli twoje dziecko uwielbia słodycze zaproponuj mu sposób skandynawski. Tak zwane „skandynawskie soboty” odnoszą się do spożywania słodyczy w wybranym dniu tygodnia i tylko i wyłącznie tego dnia. Wspólnie podejmijcie decyzję, który to dzień i trzymajcie się tej reguły.

zdrowa dziewczynkaŚwieć przykładem

Dzieci są bardzo w nas wpatrzone. Rodzice są dla nich przykładem. Wykorzystajmy to i pomóżmy naszemu dziecku przetrwać najtrudniejszy okres - dietę. Jeśli zabronimy spożywać mu kolorowe napoje czy słodycze sami powinniśmy trzymać się tej metody. Zadbajmy, aby w domu nie było pokus. Wspólnie jedzmy śniadania, obiady i kolacje. Rodzinne uprawianie sportu to także doskonała okazja do „zarażenia” dziecka formą aktywnego wypoczynku. Wspólne wypady poza miasto, na basen czy łyżwy zaowocują powstaniem więzi i przyniosą dodatkowe korzyści dla wszystkich członków rodziny.

Zobacz także