Cukinia jest bardzo popularnym warzywem, szczególnie w naszym kraju. Jest dostępna niemal przez cały rok, a jej przystępna cena (szczególnie w sezonie) sprawia, że chętnie sięgamy po to wdzięczne warzywo. Cukinia, jak wiadomo, ma wiele zastosowań kulinarnych, co tym bardziej zachęca do jej zakupu. Jednakże mało kto wie, że cukinia w okresie kwitnięcia wydaje śliczne, źółtozabarwione, jadalne kwiaty, które nie tylko uświetniają widokiem obiadowy stół, ale także cechują się także bogatym składem.
Sezon na cukinię rozpoczyna się już w maju, a wraz z nim to początek okresu, w którym na wiejskich straganach oraz w rolniczych, podmiejskich sklepikach można zakupić jej jadalne kwiaty. Zachwycają nie tylko pięknem swych jasnych, intensywnych płatków, ale także ogromną możliwością zastosowań kulinarnych. Charakteryzują się delikatnym, słodkawym smakiem. Z pola zbierane są w momencie, kiedy mają szeroko otwarte kielichy. Nie należy ich myć. Można nieco opłukać wodą lub oczyścić kwiat za pomocą nasączonego pędzelka. Przed spożyciem powinno się usunąć pręciki u podstawy kwiatu.
Kwiaty cukinii charakteryzują się dwoma rodzajami kwiatów: żeńskimi i męskimi. Te pierwsze mają zlokalizowane na samym końcu zalążki owoców cukinii (podłużną lub okrągłą), w zależności od rodzaju zieloną lub żółtą. Kwiaty męskie to jedynie sam kwiat z delikatną, cieniutką łodyżką. Oba warianty kwiatowe nie różnią się od siebie smakiem. Jeśli jednak zależy nam na wybijającym się smaku i zapachu cukinii, lepiej wybrać ich żeński odpowiednik.
Kwiaty cukinii, pomimo iż delikatne i cieniutkie, zachwycają nie tylko wyglądem, ale także wartością odżywczą. Są źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz PP, a także zawierają w swym składzie wapń i potas. Zawartość w nich fitosteroli roślinnych przyczynia się do ich hipocholesterolemicznych właściwości, dzięki czemu są rekomendowane w diecie osób z podwyższonym stężeniem lipidów we krwi. Poza tym kwiaty cukinii maja działanie alkalizujące na nasz organizm, a dzięki temu, iż są źródłem błonnika pokarmowego, odpowiedzialne są za przyspieszenie przemiany materii i procesów trawiennych.
Ponieważ kwiaty cukinii powoli coraz bardziej zyskują na popularności, częściej możemy je spotkać na przydomowych bazarkach. Jednakże wciąż jest to towar mało dostępny i bardzo niedoceniany. Dlatego też powinniśmy poświęcić czas i zorientować się, gdzie w swojej okolicy możemy je nabyć. Możliwości ich zastosowań są niewiarygodnie duże, a wszelki trud zrekompensuje ich urzekający wygląd i niebagatelny smak.