Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Porcja soku zamiast owocu?

odżywianie, lifestyle | 08.03.2016
Porcja soku zamiast owocu?

Zewsząd otaczają nas reklamy informujące o konieczności spożywania codziennie pięciu porcji warzyw i owoców. Jest to całkiem słuszna inicjatywa, którą z pewnością popiera wielu ekspertów. Jednak hasło reklamowe, mówiące o zastąpieniu jednej z tych porcji sokiem owocowym to zupełnie inna sprawa. Tu już eksperci nie są zgodni. A może i są, ale co do nietrafności tego hasła reklamowego. Dlaczego?

O tym, że należy jeść warzywa i owoce wie z pewnością każdy z nas. Warto, aby te wiedzę przyswoiły również nasze pociechy. To właśnie do nich, a raczej do ich rodziców, adresowane są kampanie mówiące o konieczności spożywanie pięcu porcji warzyw, owoców lub soku. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że osoby tworzące tę kampanię zachęcają do zamiany owocu lub warzywa na sok. Niestety nie jest to kobieta z owocamiprozdrowotne działanie. Warzywa, owoce oraz soki owszem obfitują w cenne witaminy, jednak przewaga warzyw i owoców nad sokami tkwi w rodzaju węglowodanów. Warzywa i owoce oprócz węglowodanów prostych zawierają również sporo błonnika pokarmowego. Dzięki niemu nasze jelita prawidłowo funkcjonują, to on zmniejsza wchłanianie cukrów prostych w przewodzie pokarmowym. Soki owocowepozbawiane cennego błonnika, zamiast niego natomiast w składzie figurują węglowodany proste. Najczęściej dodawane w postaci syropu glukozowo-fruktozowego. Z powodu tej wysokiej zawartości cukru soki owocowe mogą być tak samo złe dla naszego zdrowia jak napoje gazowane typu cola. Soki owocowe mają zbliżoną wartość energetyczną i zawartość cukrów prostych do innych słodkich napojów Na przykład: 250 ml soku jabłkowego zawiera średnio 110 kcal i 26 g cukrów zaś 250 ml coli zawiera zazwyczaj 105 kcal i 26,5 g cukrów. Jak widać różnica jest niewielka. Wiele badań wskakuje na bezpośredni związek spożywania soków owocowych z występowaniem otyłości wśród dzieci i młodzieży. Soki owocowe powoli stają się prawdziwym wrogiem odchudzania i zdrowego żywienia odkąd eksperci medyczni zaczęli baczniej przyglądać się powiązaniom pomiędzy wysokim spożyciem cukru, a ryzykiem pojawienia się chorób serca. Badania pokazują, że w przeciwieństwie do surowych owoców, których spożywanie w większych ilościach może prowadzić do zredukowania ryzyka wystąpienia cukrzycy, spożywanie soków owocowych w dużej ilości jest ściśle powiązane ze wzrostem ryzyka zachorowania na tę dolegliwość.

sokDoniesienie z Wielkiej Brytanii

Badania profesora medycyny Naveed Sattar i doktor Jason Gill z Instytutu Układu Sercowo-Naczyniowego i Nauk Medycznych na Uniwersytecie z Glasgow w Szkocji wykazały, że włączanie soków owocowych do programu „5 a day(prekursor programu 5 porcji warzyw, owoców lub soku) jako porcję owoców daje skutek odwrotny do zamierzonego, prowadząc do tego, iż konsumenci zaczną błędnie rozumować, że napoje owocowe są zdrowym jedzeniem. Naukowcy nalegają również, aby koncerny spożywcze poprawiły oznakowanie opakowań soków owocowych, tak aby informowały one konsumentów o tym, aby nie spożywali więcej niż 150 ml dziennie danego produktu.

Jak postępować

Jedna szklanka soku to znacznie więcej cukru i mniej błonnika niż obecne jest w porcji owocu czy warzywa. Lepszą alternatywą dla nielubianego warzywa lub owocu są świeżo wyciskane soki. Jednak i tu należy zachować umiar. Co prawda własnoręcznie wyciskane soki z marchwi, buraka, cytrusów lub jabłka nie zawierają dodatku cukru (jak w przypadku przemysłowo produkowanych napojów) jednak są pozbawione cennego błonnika i enzymów. Niestety, w żadnym soku nie znajdziemy go tyle ile surowych owocu lub warzywie.


Zobacz także