Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia, pojawiające się po spożyciu niektórych pokarmów. Szacuje się, że na refluks przełykowy, którego głównym objawem jest właśnie piekący dyskomfort cierpi blisko 20% populacji, a co dziesiąta osoba codzienne boryka się z nieprzyjemnymi jego objawami.
Refluks przełyku, nazywany w medycynie refluksem żołądkowo-przełykowym, jest uciążliwą chorobą, której nie wolno lekceważyć. Nieleczony prowadzi do uszkodzenia błony znajdującej się w przełyku, co może prowadzić przewlekłego stanu zapalnego, a w konsekwencji do rozwoju raka. Objawy refluksu przełykowego to:
-
pieczenie przełyku;
-
ból za mostkiem;
-
odbijanie ;
-
zgaga;
-
może dochodzić także do cofania się treści żołądkowej do przełyku, a nawet zwracania pokarmów.
Przyczyną refluksu żołądkowo-jelitowego jest najczęściej zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku. Powinien on przez większą część czasu pozostawać obkurczony. Wyjątkiem jest moment przełykania pokarmu lub śliny. Jeśli mięsień dłużej pozostanie rozluźniony dochodzi do cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Take zaburzenia mogą być efektem nadwagi, otyłości brzusznej czy nałogów. Przyczyną rozluźnienia może być również stan patologiczny, czyli przepuklina rozworu przełykowego. Problem ten dotyczy osób otyłych, u których zwiększa się ciśnienie brzuszne.
Diagnozowanie refluksu
Przede wszystkim należy wybrać się na wizytę do gastroenterologia, który zdecyduje czy zasadne jest prowadzenie diagnostyki. Jeśli objawy refluksu są powtarzalne i uciążliwe najprawdopodobniej dostaniemy skierowanie na dalsze badania. Najczęściej jest to gastroskopia, czyli endoskopowe badanie przełyku. Lekarz może również zlecić pomiar kwaśności w przełyku, a także badanie manometryczne, polegające na wpuszczeniu sondy z czujnikami rejestrującymi zmiany ciśnienia w przełyku. Badanie to może wykryć zmniejszone napięcie zwieracza przełyku.
Leczenie refluksu przełykowego
Leczenie polega przede wszystkim na zmianie diety oraz stylu życia. Jeśli męczą cię uporczywe objawy, zacznij od eliminowanie z jadłospisu kawy, mocnej herbaty, czekolady i ciast czekoladowych oraz tłustych pokarmów. Wszystkie te produkty obciążają żołądek, długo w nim zalegają i potęgują objawy refluksu. Alkohole, zarówno mocne jak i słabe mogą zwiększać wydzielanie soków żołądkowych, co dodatkowo nie sprzyja leczeniu. Zaleca się jedzenie nawet 5-6 małych objętościowo posiłków, tak aby nie dopuścić do rozciągnięcia żołądka, czyli przejedzenia się. Ostatni posiłek należy zjeść 3-4 godziny przed snem. Dolegliwości związane z refluksem może złagodzić także właściwa postawa podczas jedzenia, czyli unikanie spożywania posiłków na leżąco lub półleżąco. Jeśli chory na refluks ma nadmierną masę ciała, powinien zastosować dietę odchudzającą, która umożliwi pozbycie się nadwagi.
Dieta może uratować nasz przełyk. Powinna łagodzić objawy, nie dopuszczać do cofania się treści i podrażniania śluzówki. Dieta przy refleksie to sposób leczenia, którego celem jest złagodzenie objawów choroby. Co więcej przestrzeganie najważniejszych zasad diety może cofnąć objawy choroby. Warto zatem wdrożyć kilka założeń i nie dopuścić do poważnych konsekwencji jakie niesie ze sobą nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy.