Mówiąc o „zdrowej diecie” mamy przede wszystkim na myśli produkty, których regularne spożywanie może mieć odzwierciedlenie w poprawie stanu naszego zdrowia. Jednak warto także wziąć pod lupę zioła, których lecznicze działanie jest znane nie od dziś. Pokrzywa, czystek, melisa i ostropest plamisty - co kryją w sobie te rośliny?
Właściwości zdrowotne pokrzywy zwyczajnej
Przede wszystkim, ziele to kojarzy nam się z pieczeniem i bąblami. Tym właśnie skutkuje zetknięcie się z nią w ogródku. Nie zachęca ona zatem do bliższego poznania, jednakże, prócz wymienionych wad ma ona również swoje zalety. Jest wykorzystywana w kuchni, medycynie naturalnej oraz kosmetyce, co świadczyć może o jej wszechstronności. To prawdziwa skarbnica wartościowych składników, tj. flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, witaminy z grupy B, witamina C oraz K. Jest bogactwem wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, manganu i krzemu. Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne, dlatego jej regularne spożywanie w postaci naparów jest zalecane osobom zmagającym się z problemem nagromadzenia wody w organizmie. Prócz tego, wyciągi z tej rośliny pobudzają przemianę materii oraz łagodzą ból przy zwyrodnieniach stawowych. Uszczelniają naczynia krwionośne i podwyższają poziom hemoglobiny, dlatego rekomenduje się je osobom cierpiącym na anemię. Natomiast sok z pokrzywy nieznacznie obniża poziom glukozy i stymuluje czynność trzustki, dlatego będzie świetnym dodatkiem do diety cukrzyka.
Właściwości zdrowotne czystka
Czystek to zioło, które ostatnimi czasy niesamowicie zyskało na popularności. Swoją sławę zawdzięcza głównie wysokiej zawartości polifenoli. Związki te należą do przeciwutleniaczy, których działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem. Ich duża ilość w naszym organizmie może prowadzić do powstania wielu chorób, w tym nowotworowych. Polifenole zapobiegają także schorzeniom układu sercowo - naczyniowego poprzez hamowanie oksydacji „złego” cholesterolu i odkładania się produktów jego utleniania w naczyniach krwionośnych. Prócz tego, antyoksydanty te wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego powstrzymując rozwój infekcji.
Właściwości zdrowotne melisy
Melisa jest rośliną często przez nas niedocenianą. W ziołolecznictwie stosowana jest głównie jako środek uspokajający, gdyż wyraźnie obniża próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego. Świetnie sprawdza się w bólach głowy, także migrenowych, menstruacyjnych, stanach depresyjnych, jak również w problemach z zasypianiem. Dodatkowo, napary z melisy nieznacznie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwiają trawienie. Picie herbat z melisy polecane jest kobietom w ciąży w celu złagodzenia mdłości. Olejek melisowy natomiast świetnie sprawdzi się w leczeniu opryszczki oraz w łagodzeniu obrzęków wywołanych ukąszeniami.
Właściwości zdrowotne ostropestu plamistego
Ostropest plamisty jest jedną z najlepiej przebadanych roślin. Do tej pory, przeprowadzono ponad 300 badań naukowych, potwierdzających jego właściwości zdrowotne. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu schorzeń wątroby. Swoją skuteczność zawdzięcza sylimarynie, pozyskiwanej z jego łupin nasiennych. Wykazano, że związek ten zwiększa produkcję glutationu w wątrobie o ok. 30%, który pełni istotną funkcję w odtruwaniu organizmu. Dodatkowo, stymuluje syntezę białek w wątrobie, dzięki czemu wzrasta wytwarzanie jej nowych komórek, zastępując tym samym stare lub uszkodzone. Ostropest plamisty swoje zastosowanie ma także w leczeniu łuszczycy, gdzie wskazane jest skorygowanie nieprawidłowego funkcjonowania wątroby. Uważa się, że występowanie tej jednostki chorobowej powiązane jest z wysokim poziomem endotoksyn w krwioobiegu. Objawy łuszczycy nasila przeciążenie wątroby wywołane nadmierną ilością tych związków, a także upośledzeniem procesu filtracji i detoksykacji. Dlatego osoby cierpiące na łuszczycę powinny szczególnie zadbać o prawidłową pracę wątroby. Dodatkowo, ostropest sprawdzi się także w łagodzeniu objawów wywołanych endometriozą - chorobą, która jest jedną z przyczyn bezpłodności u kobiet. Działanie tego zioła polega na wspomaganiu wątroby w procesach przetwarzania estrogenu.
Wszystkie opisane rośliny świetnie sprawdzą się jako zdrowy dodatek do naszego codziennego jadłospisu. Ich regularne spożywanie w formie naparów bądź wyciągów połączone z prawidłowo zbilansowaną dietą może uchronić nas przed wystąpieniem wielu jednostek chorobowych.