Śniadanie to dawka energii, składników odżywczych i witamin, niezbędna po długiej przerwie jaką jest noc. Odpowiednio zbilansowany posiłek chroni przed chorobami, poprawia koncentrację i wspomaga pracę mózgu oraz dba o prawidłowy rozwój naszego organizmu. Bez niego nie wychodźmy z domu. Zwłaszcza, gdy na dworze panuje nieprzyjemna aura.
Dlaczego warto jeść śniadanie?
- Jedzenie śniadania podkręca nasz metabolizm i przygotowuje nas do pracowitego dnia. Badania dowodzą, że osoba, rezygnująca z pierwszego posiłku, zjada blisko 40% więcej słodyczy i o połowę mniej warzyw czy owoców w ciągu dnia od osób dbających o zjedzenie śniadanie przed wyjściem z domu. W związku z tym brak śniadań może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, związanej z podjadaniem niezdrowych przekąsek. Jeśli najemy się do syta na samym początku dnia, z łatwością dotrawmy do kolejnych posiłków, bez konieczności sięgania po słodycze.
- American Heart Association zbadało, że ryzyko zespołu metabolicznego (groźnej choroby powodującej szereg powikłań zdrowotnych) u osób spożywających śniadanie jest blisko 50% niższe niż u tych, którzy o nim zapominają. Śniadanie to także sposób na prewencję cukrzycy, ponieważ sprzyja zachowaniu stałego poziomu glukozy i insuliny we krwi.
- Udowodniono, że spożywanie śniadań poprawia płodność wśród kobiet z zespołem policystycznych jajników, starających się o dziecko. Pożywne śniadanie i lekka kolacja obniżają poziom testosteronu we krwi, przez co łagodzą objawy choroby i zwiększają płodność.
- Pożywne śniadanie poprawia humor i korzystnie wpływa na koncentrację. To zasługa porcji węglowodanów, które stabilizują stężenie cukru we krwi. Jego niedobór lub zbyt wysoki poziom mogą powodować rozdrażnienie, spowolnienie procesów myślowych czy rozkojarzenie.
Zestaw idealny
Śniadanie powinno być lekkostrawne, bogate w źródła białka (wędliny, sery, twarogi, jaja, ryby, mleko, nasiona roślin strączkowych). Musi dostarczać odpowiednią dawkę węglowodanów złożonych, które znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie lub płatkach zbożowych. Dodatkiem może być sezonowe warzywo lub owoc, wzbogacające dietę w cenne witaminy i składniki mineralne.
Jesienne zestawy śniadaniowe:
1. Owsianka na mleku z jabłkiem i cynamonem
http://www.dietmap.pl/pl/przepisy/lista-przepisow/1216-owsianka-1-5-z-jablkiem-i-cynamonem
2. Jaglanka z morelami i rodzynkami
http://www.dietmap.pl/pl/przepisy/lista-przepisow/1615-jaglanka-na-mleku-2-z-morelami-i-rodzynkami
3. Chleb chrupki z pastą z makreli
http://www.dietmap.pl/pl/przepisy/lista-przepisow/1135-pasta-z-makreli
4. Omlet z pomidorami i szczypiorkiem, pieczywo
http://www.dietmap.pl/pl/przepisy/lista-przepisow/1090-omlet-ze-szczypiorkiem-i-pomidorem
5. Grahamki z serkiem wiejskim i szczypiorkiem
http://www.dietmap.pl/pl/przepisy/lista-przepisow/990-serek-wiejski-ze-szczypiorkiem
Wtorek, 14 października 2014 | 16:13:10 kasia.g 105
jaglanka to zdecydowanie moj wybor! :)
Czwartek, 20 listopada 2014 | 16:32:31 anisar7 7
ja wybieram tez jaglanke