Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Dlaczego restrykcyjne diety nie działają?

odżywianie | 10.05.2014
Dlaczego restrykcyjne diety nie działają?

Restrykcyjną dietą nazywamy niestandardowy sposób żywienia. Najczęściej charakteryzuje się on jedną z dwóch cech: jadłospis dostarcza bardzo mało kilokalorii lub oparty jest o wybraną, wąską grupę produktów. Rygorystyczne diety często nie realizują naszego podstawowego zapotrzebowania energetycznego, niezbędnego do utrzymania procesów życiowych. Ponadto nie dostarczają wszystkich niezbędnych makroskładników, witamin i składników mineralnych.

Główne cechy diet restrykcyjnych są głównym powodem ich nieskuteczności

Po pierwsze jeśli dieta nie dostarcza wystarczającej ilości kilokalorii (niekiedy różnica jest ogromna i wynosi blisko 1000 kcal) nie może być stosowana przez długi czas. Ta cech automatycznie eliminuje restrykcyjną dietę z zalecanych osobom odchudzającym się. Owszem, podczas trwania diety chudniemy, jednak zaraz po niej, wracając do tradycyjnego sposobu żywienia, znów przybieramy na wadze. Często z nawiązką. A głównym celem każdej kuracji odchudzającej powinna być zmiana sposobu żywienia, obowiązująca w zasadzie do końca życia. Osoby o nadmiernej masie ciała często wykazują skłonności do tycia. W związku z tym to w jaki sposób się odżywiają, powinno być pod kontrolą niemal zawsze. Nie sposób jest wdrożyć tę zasadę w życie w przypadku stosowania bardzo restrykcyjnych i monotonnych diet. Nikt z nas długo nie wytrzyma na ujemnym bilansie energetycznym.

Po drugie organizm, nie otrzymując wystarczającej dawki energii zaczyna spowalniać działanie. Cierpi na tym nasz metabolizm, który z każdą próbą odchudzania ulega obniżeniu. Oznacza to, że ciało przyzwyczaja się do mniejszego dowozu kilokalorii i przestawia na funkcjonowanie w trybie oszczędnym i na magazynowanie zapasów. Nasze potrzeby energetyczne maleją. Jeśli zatem po restrykcyjnej diecie zaczynamy znowu żywić się racjonalnie, tyjemy. I to znacznie szybciej niż dotychczas.

Po trzecie: Bardzo rygorystycznej diecie niemal zawsze towarzyszy uczucie głodu. Dotychczas taki problem nie istniał. Nasz sposób żywienia nie sprawiał, że czuliśmy się głodni. Gdy zdecydujemy się na dietę o bardzo niskiej wartości energetycznej wieczne burczenie w brzuchu mamy jak w banku. Niestety taki stan sprzyja podjadaniu i łamaniu zasad diety odchudzającej. Co znacznie zmniejsza jej skuteczność.

Dodatkowe obowiązki

O tym jak ciężko wytrwać na diecie odchudzającej wie z pewnością każdy, kto choć raz jej próbował. Wraz z dietą pojawiają się dodatkowe obowiązki w postaci liczenia kalorii, gramów czy układania jadłospisów. Jest to meczące i na dłuższą metę nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nikt z nas nie chce „utonąć” w tabelach składu i wartości odżywczej produktów. Chcemy być szczupli, zdrowi, a wolny czas poświęcać na przyjemności. Diety restrykcyjne wymagają poświecenia, są pracochłonne, a przestrzeganie ich zasad często wydaje się być niemożliwe. Z pewnością nie sprzyja to motywacji i osiągnięciu zamierzonych celów.

W czasie kuracji odchudzającej warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli cierpimy na nadwagę lub otyłość od kilku lat, równie długo musimy z nią walczyć. Dlatego jedynym skutecznym sposobem wydaje się modyfikacja naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych, umożliwiając nam stopniową, powolną utratę zbędnych kilogramów.


Dodatkowe przeszkody

Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której wiecznie odchudzające się osoby nie mogą pozbyć się zbędnych kilogramów. Występuje ona u 10% osób zmagających się z nadmierną masą ciała. Problem ich nadwagi może wynikać z choroby podstawowej. Najczęściej za tycie odpowiadają zaburzenia hormonalne. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, insulinoopornosć, choroba Hashimoto czy hierprolaktynemia. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na podstawowe badania: morfologię i biochemię krwi, glukozę, profil lipidowy, badanie moczu oraz stężenia niektórych hormonów we krwi. Przy rozpatrywaniu problemu otyłości najczęściej bada się poziom hormonów takich jak TSH, prolaktyna, kortyzol.

Przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej warto zasięgać porady lekarz specjalisty lub dietetyka, który pomoże nam zdiagnozować faktyczną przyczynę naszej nadwagi lub otyłości. Pomocne będą badania wykonane wcześniej oraz wywiad, przeprowadzony w trakcie wizykty w gabinecie. Specjalista ustali indyidualny plan leczenia oraz postępowania dietetycznego, który uwzględniając chorobę podstawową będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji.

Zobacz także

Komentarze (3)

Poniedziałek, 12 maja 2014 | 15:01:17 agat.kowalska 46

bardzo interesujący artykuł!


Środa, 14 maja 2014 | 21:46:52 SenatorClayDavis 15

Działają))... #aleksanderkwasniewski


Poniedziałek, 2 czerwca 2014 | 14:00:28 kasia.g 105

interesujace wiadomo, ze jak jemy dużo a rzadko to kumulujemy energie zeby miec zapasy na kolejne godziny glodowki