Kurkuma jest jedną z nielicznych przypraw o tak dużym, korzystnym wpływie na nasze zdrowie. Kojarzy się nam z kuchnią indyjską, rozgrzewającymi potrawami i ciekawym aromatem. Dodatkowo, zachwyca swoimi właściwościami prozdrowotnymi i uniwersalnością wykorzystania. Co dokładnie kryje w sobie ta niepowtarzalna przyprawa?
Właściwości zdrowotne kurkumy
Historia kurkumy sięga czasów starożytnych. Roślina ta wykorzystywana była zarówno w kuchni jak i medycynie, co odzwierciedlenie ma również w teraźniejszości. Cenimy ją głównie za niesamowite właściwości zdrowotne, które zawdzięcza zawartości kurkuminy, czyli związkowi należącemu do przeciwutleniaczy. Na tle innych roślin wyróżnia się dużą zawartością węglowodanów oraz składników mineralnych tj. wapń, żelazo, potas, sód oraz niektórych witamin z grupy B i witaminy C. Kurkumina, także dzięki swoim właściwościom barwiącym, odkrywa istotną rolę w przemyśle spożywczym. Jest naturalnym barwnikiem i już bardzo niewielki jej dodatek powoduje istotne zmiany w kształtowaniu kolorystyki żywności. Pozwala ona zatem wykreować barwę produktu w kierunku takim, jakim oczekuje konsument, dlatego tak bardzo pożądana jest przez producentów.
Związek ten wykazuje także szeroki zakres działania zarówno na poziomie komórkowym jak i całego organizmu. Badania naukowe potwierdziły, że kurkumina posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, jak również przeciwnowotworowe. Jest to powód dla którego żywność bogata w ten związek powinna mieć dla nas szczególne znaczenie. Kurkumina hamuje rozwój wielu chorób, co wiąże się bezpośrednio z jej wysoką aktywnością antyoksydacyjną, porównywalną do witaminy C lub E. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest utrzymanie równowagi pomiędzy szybkością wytwarzania reaktywnych form tlenu (tzw. wolnych rodników), a zdolnością do ich usuwania. Zaburzenie tego procesu nazywane jest stresem oksydacyjnym i odpowiedzialne jest za rozwój takich jednostek chorobowych jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, schorzenia układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Działanie kurkuminy polega na neutralizowaniu wolnych rodników, chroniąc tym samym nasze komórki przed niszczeniem. Mechanizm prewencji nowotworów dotyczy hamowania inicjiacji porcedu kancerogenezy, wzrostu i ekspansji nowotworu, a także obniżenia zdolności do przerzutów choroby. Prócz tego, udowodniono, że kurkumina zwiększa skuteczność niektórych leków przeciwnowotworowych oraz chroni serce przed uszkodzeniami wywołanymi ich działaniem.
Jednak to nie koniec jej właściwości zdrowotnych. Kurkumina działa także na przewód pokarmowy, zapobiegając zaburzeniom trawienia związanym z wymiotami i wzdęciami. Wykazuje również działanie przeciwwrzodowe, pobudzając wydzielanie mucyny, która powleka ściany żołądka warstwą ochronną. Poza tym zabezpiecza komórki wątroby w stanach uszkodzeń tego narządu, spowodowanych działaniem różnych czynników hepatotoksycznych, tj. alkohol, środki ochrony roślin, paracetamol itp. Kurkumina jest jednym z najlepiej poznanych związków wykazujących prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Niestety, problem z pełnym wykorzystaniem jej leczniczych właściwości polega na szybkim metabolizmie tej substancji w przewodzie pokarmowym oraz słabą rozpuszczalnością w płynach ustrojowych. Zważywszy na to, istnieje konieczność przeprowadzania dalszych badań nad sposobem zwiększenia przyswajalności oraz skuteczności tego związku.
Biorąc pod uwagę liczne publikacje naukowe możemy stwierdzić, że kurkumina wykazuje wielokierunkowe działanie zarówno prewencyjne jak i lecznicze. Dlatego też włączenie jej do codziennie diety w postaci przyprawy pozwoli nam cieszyć się zdrowiem przez długie lata.