Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Amarantus, zboże odkryte na nowo

odżywianie | 13.10.2015
Amarantus, zboże odkryte na nowo

Amarantus, inaczej szarłat, cechuje się wysoką wartością odżywczą. Polecany jest w diecie wegetarian, alergików, osób chorych na celiakię, rekonwalescentów, a także sportowców, kobiet w ciąży i osób starszych. Amarantus ma wiele właściwości leczniczych, które sprawiły, ze znalazł miejsce w grupie superfoods, czyli produktów o pozytywnym działaniu na nasz organizm

Właściwości amarantusa

Wartość energetyczna nasion amarantus wynosi 400 kcal na 100 g produktu, zawartość białka to 14 g, węglowodanów - 66g, tłuszczu - 7,0g, a błonnika pokarmowego 16g.

  • To bogactwo żelaza. Zawiera go kilka razy więcej więcej niż szpinak czy inne zboża (np. pszenica).
  • Cenne źródło roślinnego białka, które jest znacznie lepiej przyswajalne niż białko zwierzęce z mleka lub roślinne soi. O unikatowym składzie aminokwasów.
  • Znajdziemy w nim więcej magnezu, wapnia i krzemu niż w mleku.
  • Cechuje się niezwykle drobną frakcją skrobi, łatwiejszą do strawienia od tej zawartej w kukurydzy.
  • Jest bezglutenowy, w związku z tym idealny dla osób chorujących na celiakię lub nietolerujących glutenowego białka zbożowego.

Uprawa amarantusa sięga zamierzchłych czasów i zaczęła się 5000 lat temu. Pierwszymi, którzy poznali się na jego właściwościach i wykorzystywali w codziennej diecie byli Indianie. Ze zmielonych nasion przyrządzali tortille, zaś liście i pędy rośliny wykorzystywali jako warzywo i przyprawę. Obecnie, pola amarantusa spotkamy niemal na każdym zakątku świata, nawet w Polsce. W naszym kraju najwięcej upraw znajduje się na Lubelszczyźnie.

W Polsce amarantus dostępny jest pod postacią mąki, nasion i poppingu, czyli prażonych ziaren. Dodanie mąki amarantusowej do wypieku poprawia jakość finalnego produktu oraz przedłuża okres jego trwałości. Wypieki z mąki szarłatu mają przyjemny, orzechowy posmak i aromat. Mąka jest stosowana także przy produkcji makaronów czy pieczywa. Z kolei popping doskonale łączy się z mlekiem i nabiałem (kefirem, jogurtem czy maślanką). Nasiona są natomiast używane jako składnik różnego rodzaju potraw duszonych oraz zapiekanek.

Zobacz także