Ruch pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, dba o serce, rozwija kondycję i wspomaga pracę wielu układów w naszym organizmie. Aby ruch przynosił korzyści i pomagał chudnąć lub kształtować sylwetkę bardzo musi mu towarzyszyć właściwe żywienie.
Zewsząd słyszymy o tym, że każdego dnia warto podejmować aktywność fizyczną. I każdego dnia staramy się dbać o to, aby w naszym życiu nie zabrakło ruchu. Jeśli już podniesiemy się zza biurka i zdecydujemy pobiegać lub popływać warto zadbać o prawidłowo zbilansowany posiłek, który zapewni energię podczas treningu.
Najważniejszym składnikiem diety dla osób aktywnych są węglowodany. To istne paliwo energetyczne. Po spożyciu produktów dostarczających węglowodanów nasz organizm przetwarza ten składnik odżywczy na glukozę, niezbędną do pracy mózgu i mięśni. Jeśli przez dłuższy czas głodzimy się, energia potrzebna do utrzymania podstawowych parametrów życiowych pochodzi z zapasów zgromadzonych w wątrobie. Podobna sytuacja mam miejsce podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Dlatego podstawą naszej diety na kilka dni przed wysiłkiem powinny być węglowodany, głównie złożone.
Równie ważnym składnikiem odżywczym w diecie sportowca jest białko. Służy ono przede wszystkim regeneracji mięśni. Niekiedy podczas intensywnego wysiłku dochodzi do niewielkiego fizjologicznego (naturalnego) białkomoczu, białko tracone jest drogą nerek. Dlatego zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy rośnie u osób aktywnych fizycznie i wynosi około 1,7 g białka na 1 kg masy ciała. Za białka najlepiej regenerujące mięśni uważa się kazeinę, serwatkę, białko soi. W ich skład wchodzą aminokwasy, które najdłużej pozostają w krwiobiegu, dzięki czemu odnowa mięśni przebiega sprawnie.
Woda i elektrolity to niezbędny zestaw każdego trenującego. Podczas wysiłku pocimy się, a razem z potem tracimy wodę i elektrolity. Należy jej uzupełniać, aby nie dopuścić do sytuacji zagrażającej życiu. Bowiem niedobór wody lub elektrolitu może rozregulować pracę serca, obniżyć wydolność fizyczną a nawet zaburzyć oddychanie. Wodę należy uzupełniać systematycznie podczas wysiłku fizycznego. Elektrolitów dostarczymy organizmowi pijąc specjalne napoje w proporcji 1:1 z wodą. Zaleca się je osobom, które długotrwały wysiłek fizyczny (powyżej 60 minut). Jeśli się odchudzamy, pod uwagę musimy wziąć kilokalorie, których dostarczają te napoje.
Przed wysiłkiem należy unikać pokarmów tłustych i ciężkostrawnych. Odpada więc jajecznica smażona na boczku, schabowy czy grochówka. Należy sięgnąć po pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe na mleku, warzywa i owoce. Posiłek spożywamy około 3 godzin przed podjęciem aktywności fizycznej.