Wśród ogólnodostępnych diet okrzykniętych złą sławą możemy znaleźć też takie, których zaleceniom warto przyjrzeć się z bliska. Jedną z nich jest dieta MIND, zajmująca trzecie miejsce w rankingu najlepszych diet 2017 roku. Co ją wyróżnia na tle innych diet?
Dieta MIND (MEDITERRANEAN - DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) to jedno z najnowszych osiągnięć z dziedziny żywienia. Została opracowana przez Martha’e Clare Morris, epidemiologia zajmującego się badaniem wpływu składników odżywczych na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jej założenia zostały stworzone w oparciu o wieloletnie badania naukowe dotyczące oddziaływania pożywienia i składników w nim zawartych na kondycję mózgu. Dieta ta ma na celu poprawę naszej pamięci i koncentracji, a co najważniejsze, jej przestrzeganie pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych tj. Alzheimer nawet o 53%. Jest połączniem dwóch popularnych modelów odżywiania, które kolejno znalazły się w czołówce wspomnianego rankingu. Mowa tu o diecie DASH oraz diecie śródziemnomorskiej, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie zapadalności na schorzenia układu sercowo - naczyniowego.
Założenia diety MIND
Należy pamiętać, że dieta MIND to nie tylko i wyłącznie proste złożenie zasad wspomnianych diet. W przeciwieństwie do nich, w diecie MIND zwraca się szczególną uwagę na spożywanie warzyw zielonoliściastych. Udowodniono, że to właśnie one spowalniają postęp pogarszania się funkcji poznawczych, przy czym największą efektywność zaobserwowano, przy spożywaniu minimum 6 porcji tych warzyw tygodniowo. Składniki tej diety zostały podzielone na 15 grup. Dziesięć z nich zalicza się do pożywienia pozytywnie wpływającego na funkcje poznawcze mózgu, czyli wspomniane warzywa zielonoliściaste (tj. jarmuż, szpinak, sałata), orzechy, owoce jagodowe, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwa z oliwek oraz wino. Pozostałe pięć natomiast stanowi grupę produktów niezalecanych, takich jak ser żółty, słodycze, czerwone mięso, masło i margaryna, produkty typu fast food oraz poddane smażeniu. Dieta MIND zakłada spożywanie co najmniej 3 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych, zielonych warzyw oraz jedną porcję innych, dowolnych warzyw dziennie. Dodatkowo, zaleca się codzienne wypijanie jednej szklanki wina. Orzechy należy traktować jako przekąskę spożywaną co najmniej 5 razy w tygodniu. Nasiona roślin strączkowych powinny gościć na naszym talerzu codziennie, a chude mięso oraz owoce jagodowe dwa razy w tygodniu. Ryby natomiast należy przyrządzać raz w tygodniu.
Płaszczyzna działania
Badań potwierdzających skuteczność działania diety MIND jest stosunkowo niewiele. Na chwilę obecną, warto przyjrzeć się artykułowi opublikowanemu przez grupę amerykańskich naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie. W tym badaniu, obserwacji została poddana grupa 923 uczestników w wieku od 58 do 98 lat. Badanie to miało na celu porównanie efektywności diety DASH, diety śródziemnomorskiej i diety MIND w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Średni czas obserwacji wynosił 4,5 roku i po jego upływie, naukowcy doszli do wniosku, że w celu redukcji zapadalności na ten rodzaj choroby neurodegeneracyjnej najlepiej stosować się do zaleceń diety MIND.
Jak widać, nie bez powodu dieta MIND znalazła się w czołówce rankingu najlepszych diet 2017 roku. Oprócz zapobiegania wystąpieniu choroby Alzheimera, cechuje się ona korzystnym wpływem na cały organizm, a także została uznana za jedną z najlepszych metod do utrzymania prawidłowej masy ciała.