Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Dieta przeciw obrzękom

odżywianie | 26.09.2014
Dieta przeciw obrzękom

Nie jesteś otyła i nie borykasz się z nadwagą, ale jednak wciąż czujesz, żcoś jest nie tak? Przestałaś dopinać się w spodnie, waga pokazuje kilogram więcej niż wczoraj, a ciało wydaje się opuchnięte. Przyczyną tego może być zatrzymywanie wody w organizmie, charakterystyczne dla kobiet. Jak się go pozbyć?


Wiele z nas cierpi z powodu dodatkowych dwóch czy trzech kilogramów. Mimo, iż nasza masa ciała mieści się w normie, mamy nieodparte wrażenie, że coś jest nie tak. Winę za złe samopoczucie ponosi nadmiar wody gromadzony w organizmie. Przyczyn występowania obrzęków może być wiele. Nogi, stopy lub inne partie części ciała puchną, gdy w tkankach gromadzi się zbyt dużo płynów. Objawy nasilają się, w przypadku niedostatecznej podaży wody bądź gdy w codziennym menu brakuje białka lub potasu. Sytuacja tak może mieć miejsce także gdy nadużywamy soli i alkoholu.

Dlaczego puchniemy?
Przyczyn pojawiania się opuchlizny może być kilka, jednak mechanizm ich powstawania jest jeden - zachwianie równowagi między ciśnieniem hydrostatycznym a onkotycznym. Najczęściej do zaburzeń i zmian przyczynia się niewłaściwa dieta.

Do nierównowagi może dojść gdy:

  • pijemy za mało wody, organizm gromadzi ją w przestrzeni międzytkankowej, aby w ten sposób zapobiegać odwodnieniu;
  • w diecie brakuje białka; jeśli protein jest za mało, płyny fizjologiczne zaczynają przesączać się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co daje wrażenie obrzęków;
  • nadużywamy alkoholu, soli czy przy nadmiernej konsumpcji przetworzonej żywności.

Jak postępować, aby unikać obrzęków?
Dieta przeciw obrzękom ma na celu pozbycie się nadmiaru płynów, które są przyczyną opuchlizny ciała. Dzięki niewielu zmianom w jadłospisie, możesz zrzucić 1-2 kilogramy i poczuć się znacznie lepiej. Sprawdź, czatem co należy jeść, a co wykluczyć z diety, aby pozbyć się obrzęków.

Jeśli chcemy pozbyć się obrzęków wprowadźmy produkty bogate w potas, pierwiastek ten pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną naszego organizmu. Źródłem potasu są suszone owoce (morele, rodzynki, figi) oraz pomidory, ziemniaki, marchew czy seler. W jadłospisie nie powinno również zabraknąć bananów, awokado, nasion roślin strączkowych, orzechów, pestek słonecznika czy cytrusów. Z obrzękami mogą pomóc nam uporać się także rutyna (obecna w aronii, czarnym bzie, dziurawcu, mięcie i szczawiu) i krzem (źródłem są kasza jaglana i gryczana), wzmacniające naczynia krwionośne. Do diety warto włączyć owoce, które cechują właściwości moczopędne. Należą do nich arbuzy, cytrusy, truskawki oraz czereśnie. Substancje o podobnym działaniu znajdziemy także w warzywach, takich jak: ogórki, pomidory, papryka, seler, marchew i cebula. Moczopędnie działają również zioła i przyprawy (natka pietruszki, imbir, mniszek lekarski). Także herbatka z pokrzywy pomoże pozbyć się zalegających płynów. Wszystkie produkty działające moczopędne dają sygnał nerkom, do wydalenia z organizmu sodu (który zatrzymuje wodę), czyli zalegających w tkankach płynów. Zaburzeniom transportu wody w organizmie możemy zapobiegać także jedząc źródła pełnowartościowego białka (chude mięso, nabiał, twaróg, rośliny strączkowe).

Bardzo ważną rzeczą jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Dlatego należy pić dużej ilości wody mineralnej. W ciągu dnia należy wypijać około 2,5 l. najlepiej niskosodowej wody mineralnej. Gdy w organizmie brakuje wody ten zaczyna się bronić przed groźnym odwodnieniem i gromadzi jej zapasy w tkance podskórnej.

W diecie należy ograniczać podaż alkoholu oraz soli. Pamiętajmy, że sól nie tylko to, którą dodajemy w trakcie przygotowania potraw. Występuje ona także w przetworzonej żywności, słonych przekąskach, gotowych marynatach, wędlinach czy produktach wędzonych.

Co jeśli dieta nie pomaga?
Jeśli obrzęki towarzyszą ci non stop i stają się coraz bardziej widoczne zgłoś się do lekarza. Obrzęk na twarzy lub na powiek może świadczyć o poważnych problemach z tarczycą. Z kolei opuchlizna, na dłoniach i nogach, to niekiedy symptom choroby nerek lub problemów z układem krążenia czy sercem. Powodem obrzęków często bywa także wzrost poziomu estrogenów przed miesiączką. Podobne objawy towarzyszą ciąży lub antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz także

Komentarze (1)

Czwartek, 2 października 2014 | 16:49:14 alicja78 19

przydatne informacje!