Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Nawadniaj się!

odżywianie | 14.07.2014
Nawadniaj się!

O tym, że woda jest źródłem życia nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy wiemy jak ważną rolę odgrywa ona w życiu człowieka? Czym grozi jej niedobór? I wreszcie jaką należy wybierać, aby prawidłowo nawodnić organizm?


Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu, stanowi od 45 do 75% masy ciała. Jej procentowa zawartość zmienia się wraz z wiekiem i jest zależna od płci i budowy ciała. W wodzie zachodzą praktycznie wszystkie procesy życiowe. Począwszy od transportu wchłoniętych w przewodzie pokarmowych składników pożywienia, poprzez regulowanie działania narządów skończywszy na usuwaniu toksyn i oczyszczaniu organizmu. Jeśli w naszym codziennym jadłospisie nie uwzględnimy odpowiedniej ilości wody, grozi nam niebezpieczne dla zdrowia odwodnienie i zachwianie równowagi.

Kiedy sięgać po wodę?
Ścisłe zasady nie obowiązują. Po wodę należy sięgać regularnie, aby nawadniać się przez cały dzień. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której z powodu braku picia, zasycha nam w ustach.

Początkowym sygnałem świadczącym o niedostatecznym nawodnieniu może być zmęczenie i osłabienie koncentracji. Pojawia się także ból głowy, który najchętniej niwelujemy tabletką. A może warto najpierw wypić szklankę wody?

O ile te objawy nie są tak dokuczliwe, kolejne, które się pojawiają powinny być sygnałem ostrzegawczym. Uczucie suchości w ustach, znaczne pogorszenie samopoczucia, bladość czy problemy z oddychaniem to najwyższy moment na wdrożenie działa - nawodnienie. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody nasza wydolność spada. Następuje zagęszczenie moczu, a usuwanie szkodliwych metabolitów staje się mniej efektywne. W konsekwencji źle się czujemy i gorzej funkcjonujemy.


Ile i jaką wodę powinniśmy pić?
Zaleca się picie około 2 litrów wody dziennie. Jednorazowo powinniśmy wypić od 100 do 200 ml (około szklanki). Nie zaleca się wypijana na raz butelki wody. To szybki sposób na częste wizyty w toalecie, a nie prawidłowe nawodnienie organizmu.

Jeśli już wiemy jak należy popijać wodę w ciągu dnia, warto zastanowić się nad wyborem rodzaju. Na rynku dostępnych jest coraz więcej gatunków wód. Mineralne, źródlane, lecznicze, gazowane i te bez bąbelków. Którą wybrać? Dietetycy, zdrowym, dorosłym osobom do codziennego spożycia zlecają średniozmineralizowaną, niegazowaną wodę o niskiej zawartość sodu. Co oznacza średniozmineralizowana? To naturalna woda mineralna zawierająca od 500 do 1500 mg składników mineralnych w 1 litrze. Wody charakteryzujące się niską zawartością sodu, mają go mniej niż 20 mg w litrze. Informacje te można znaleźć na etykiecie wody butelkowanej.

Inne rodzie wód, nisko lub wysoko zmineralizowane o różnych zawartościach składników mineralnych są przeznaczone dla osób w cierpiących na różne choroby. Wody alkaliczne polecane są osobom z nadkwaśnością. Wodorowęglany w niej zawarte neutralizują kwaśną treść żołądka. Wody z wysoką zawartością magnezu, wapnia lub żelaza będą odpowiednie dla osób pragnących wzbogacić swój jadłospis o te pierwiastki. Niemowlętom i małym dzieciom zalecę się picie i przygotowywanie posiłków na bazie wód niskozmineralizowanych (zawartość składników mineralnych mniejsza niż 500 mg w 1 litrze) i niskosodowych.

Unikajmy wód smakowych, są one źródłem cukrów i sztucznych dodatków, które sprawiają, że woda nie do końca spełnia swoje podstawowe funkcje. Zamiast takiej wody wybierzmy naturalną z dodatkiem świeżego soku z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta.

Lato to czas wysokich, a nawet bardzo wysokich temperatur. W czasie takiej pogody nasz organizm może się odwodnić. W te dni powinniśmy szczególnie zadbać o wypijanie wody, pilnować, aby nawadniały się osoby starsze oraz pomóc swoim dzieciom i niemowlakom zapewnić prawidłową ilość wody. Jest to ważne, ponieważ woda wpływa na prawidłowe zachodzenie procesów trawiennych, funkcjonowanie wielu narządów oraz nasze samopoczucie. Niedobór wody grozi poważnym odwodnieniem, które może skończyć się hospitalizacją.

Zobacz także

Komentarze (1)

Poniedziałek, 14 lipca 2014 | 15:20:16 wojtek.b 15

a izotonici? nawadniają????