Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Suplementacja diety

odżywianie | 01.09.2014
Suplementacja diety

Suplementacja diety jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. W ostatnich latach wzrosła liczba preparatów dostępnych na rynku, co sprawiło, że chętniej sięgamy po te środki. Dodatkowo reklamy w telewizji czy internecie zachęcają do kupna suplementu na każdą przypadłość. Znane są zatem preparaty poprawiające potencję, stabilizujące poziom glukozy we krwi czy łagodzące odczucia przy wyżynaniu stałych zębów. Czy branie wszystkich tych medykamentów jest zasadne?

Czym jest suplement diety?

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie zbilansowanej diety. Suplementy stanowią skoncentrowane źródło składników mineralnych i witamin lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź fizjologiczny. Suplementy diety dostarczają przeróżnych związków bioaktywnych (bioflawonoidów, L-karnityny, koenzymu Q, kwasu liponowego, DHA, EPA, luteiny).

Należy pamiętać, że suplementy diety nie są traktowane jak leki. W związku z tym przy wprowadzaniu ich na rynek, przy emisji reklamy czy sprzedaży obowiązują inne (znacznie mniej restrykcyjne) zasady niż w przypadku farmaceutyków. W Polsce nadzór nad żywnością oraz suplementami diet pełni Główny Inspektor Sanitarny.

Kto powinien suplementować dietę?

Jesteśmy zabiegani, często nie mamy czasu zjeść pożywnego posiłku. Wtedy z pomocą przychodzą skoncentrowane źródła witamin i składników mineralnych - suplementy. Czy to dobre rozwiązanie? Kto może, a kto nie powinien wzbogacać swojej diety w suplementy? Zanim rozważymy suplementację diety powinniśmy zastanowić się czy jest ona konieczna. Warto poradzić się dietetyka, który ustali czy w naszym codziennym jadłospisie brakuje witaminy lub składnika mineralnego zaś lekarz pomoże dobrać odpowiedni preparat oraz ustali dawkę suplementu.

Suplement diety pomagają w utrzymaniu właściwych procesów, które nieustannie zachodzą w organizmie. Celem "wspomagaczy" diety nie jest więc leczenie chorób, ale wsparcie dla zdrowia osób bez poważnych dolegliwości.

Suplementację witamin, składników mineralnych oraz innych substancji zaleca się przede wszystkim osobom zagrożonym niedoborami. Zalicza się do nich:

  • grupę dzieci i młodzieży, które rosną i potrzebują dodatkowego wsparcia;
  • kobiety w ciąży, okresie laktacji oraz planujące potomstwo: suplementacja to niekiedy jedyne rozwiązanie na uzupełnienie diety w konieczne dla zdrowia matki i dziecka składniki;
  • osoby na specjalnych dietach (bezglutenowej, bezlaktozowej, odchudzające się, wegetarianie, weganie): eliminacja niektórych pokarmów lub niska wartość energetyczna diety, stwarzają konieczność suplementacji;
  • osoby aktywne fizycznie, sportowcy: dla zwiększenie efektywności treningów i uzupełnienia niedoborów;
  • osoby starsze, chorujące na choroby przewlekłe: często dochodzi u nich do zaburzonego wchłaniania i trawienia składników pokarmowych, co sprzyja wystąpieniu niedoborów.

Jeśli jesteśmy zdrowi suplementacja nie powinna być naszym pierwszym wyborem. Eksperci do spraw żywienia radzą, aby przede wszystkim odpowiednio zbilansować swoją dietę. Jeśli jednak znaleźliśmy się w którejś z grup ryzyka, zagrożonej niedoborami, powinniśmy zastanowić się nad suplementacją.

Należy uważnie przyjrzeć się swojej diecie, aby móc wybrać odpowiedni preparat. W sklepach dostępne są kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem. Rodzaj, forma i dawka suplementu w dużej mierze zależy od naszych potrzeb i możliwości. Warto przeanalizować swoją dietę, aby wybrać najlepszy preparat.

Wśród polskiej populacji najczęściej obserwuje się niedobory: wapnia, kwasów omeg 3 (DHA i EPA), żelaza, witaminy D.


Pamiętamy
, aby po suplementy diety sięgać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Nie ma potrzeby ich zażywania, gdy odżywiamy się prawidłowo. Nie zaleca się przyjmowania preparatów wielowitaminowych. Nie są one dopasowane do indywidualnych potrzeb i często dostarczają niepotrzebnych składników. Zbyt duże spożycie niektórych witamin czy składników mineralnych może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Suplementacja bywa konieczna jedynie w przypadku, gdy w naszej diecie brakuje danego składnika.

Suplementacja diety może być niewskazana przy niektórych schorzeniach. Osoby, cierpiące na kamicę nerkową nie powinny przyjmować preparatów zawierających wapń. Osoby leczone lekami przeciwzakrzepowymi powinni unikać witaminy K. Podczas zażywania antybiotyków należy zaprzestać suplementacji, z uwagi na to, że wapń, żelazo czy magnez mogą zmniejszać skuteczność leku.

Zobacz także