Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Co wiesz o burakach?

odżywianie | 18.09.2015
Co wiesz o burakach?

Buraki to wdzięczne warzywo o niezwykle cennych właściwościach znanych od stuleci. Od wielu lat natomiast nasze babcie powtarzają jak mantrę, że na krew najlepsze jest właśnie to mocno czerwono warzywo. I jest w tym nieco prawdy. Buraki to nie tylko smaczny korzeń, ale także lek na wiele dolegliwości.

Burak zwyczajny, czyli hodowana w Polsce odmiana tego warzywa, to jeden z coraz rzadziej wykorzystywanych produktów z grupy superfoods. W dobie topinambura i jagód goji zapominamy o niezwykle cennych właściwościach naszych rodzimych warzyw.

Buraki mają silne odkwaszające działanie na organizm. W świetle ostatnich doniesień, o tym, że coraz więcej z nas cierpi z powodu zakwaszenia organizmu, buraki winny być jednym z pierwszych wyborów w diecie. Powinny zająć miejsce oczyszczających głodówek, ponieważ dzięki zawartości błonnika świetnie usprawniają pracę naszych jelit. Ponadto oczyszczają krew i usuwają z organizmu kwas moczowy.

burakBogactwo witamin (zwłaszcza z grupy B) pozytywnie wpływa na układ nerwowy, redukuje stres, napięcia i nerwice. Cenna substancja, taka jak betaina wspomaga i reguluje pracę wątroby. Najnowsze badanie (z 2015 roku) opublikowane w czasopiśmie Amino Acids ujawniły, że szczury, których jadłospis był bogaty w tłuszcze, a zażywały przy tym betainę jako suplement diety, gromadziły mniej tłuszczu w wątrobie, w porównaniu z tymi, które jadły równie obficie i nie dostawały tej substancji. Ponadto charakteryzował je lepszy metabolizm tłuszczu. Z badań wynika, że buraki mogą wspomagać leczenie wątroby, (wyjątek stanowi marskość alkoholowa). W czasopiśmie Anti-Cancer Agents in Medicinal Chemistry w 2011 roku ukazały się wyniki badań, dowodzących, że ekstrakt z buraków działaj chemoprewencyjnie na komórki raka piersi i prostaty. To zasługa substancji zwanej baraniną, której buraki zawdzięczają tak intensywną barwę. Jedna miseczka surowych buraków dostarcza blisko 40% dziennego zapotrzebowania na foliany (sole kwasu foliowego), ponad 20% na mangan oraz blisko 15% na potas. Wysoka zawartość żelaza wspomaga leczenie niedokrwistości. Udowodniono, że regularne picie soku z buraków wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia, a obecność antocyjanów, czyli bardzo silnych antyoksydantów z grupy polifenoli, ma działanie odmładzające i antyrakowe.

Ludzie dzielą się na dwie grupy: miłośników buraków i tych, którzy ich nie lubią. O ile z pierwszą grupą nie ma problemu, gdyż z pewnością fani buraków docenią smak surówki czy barszczu. O tyle zadowolenie drugiej grupy to już wyzwanie. Osoby, które nie przepadają za burakiem z reguły nie tolerują jego smaku i goryczy. Proponujemy im alternatywne sposoby na włącznie buraka do diety: jako składnika koktajlu, soku burakwyciśniętego z surowego warzywa czy w postaci burakobugera.

Burak ,w świetle doniesień naukowych, ma jedynie dwie wady - dosyć wysoki indeks glikemiczny (po ugotowaniu warzywa sięga on 65, co klasyfikuje go w grupie produktów o wysokim IG). W związku z tym buraki nie powinny dominować w diecie osób z cukrzycą. Wyjątkiem są sytuacje, w których połączymy je np. z rybą lub mięsem. Wtedy IG posiłku jest mniejszy. Burki zawierają niestety spore duże ilości szczawianów, dlatego warzywa te nie będą zalecane cierpiącym na reumatyzm, dnę moczanową i kamicę nerkową.

Zobacz także