Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Dieta DASH, ratunkiem dla nadciśnieniowców

odżywianie | 27.05.2015
Dieta DASH, ratunkiem dla nadciśnieniowców

Nadciśnienie to poważna lecz często bagatelizowana choroba. Skutkiem stale wysokiego ciśnienia tętniczego krwi może być udar krwotoczny (wylew) w mózgu. Konsekwencje tego stanu z pewnością nie są obce większości z nas. Osoby po wylwei często są sparaliżowane lub cieprią na niedowłady. Niestety, na nadciśnienie choruje coraz większy odsetek społeczeństwa.

Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się, gdy wysokość ciśnienia skurczowego wynosi powyżej 140 mmHg i powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Na rozwój choroby ma ogromny wpływ nasz styl życia. Czynnikami predysponującymi do pojawienia się schorzenia są: nadwaga lub otyłość. Szczególnie narażeni są otyli cierpiący na tzw. otyłość brzuszną. Wiąże się to z działaniem hormonów, wydziałanych przez tłuszcz trzewny. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nadciśnienia są również: brak aktywności fizycznej, nałogi (alkohol i papierosy), dieta bogata w sól i przetworzoną żywność.

Właściwa dieta

Dieta DASH to rozwiązanie dla cierpiących na nadciśnienie. Program żywienowy został opracowany przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Nazwa diety pochodzi od pierwszych liter programu badawczego „Dietary Approaches to Stop Hypertension” czyli „Dietetyczne wytyczne w walce z nadciśnieniem tętniczym”.

Zasady diety

tasmaProgram żywienia oparty na zasadach DASH jest różnorodny. Twórcy wyodrębnili zalecane do spożycia produkty i podzielili je na 8 podstawowych grup. Każda z nich ma określoną liczbę porcji, jakie można spożyć w ciągu dnia. Maksymalna liczba kalorii w diecie DASH to 2000 kcal dziennie, minimalna - 1600 kcal. W
trakcie stosowania diety obowiązują zasady regularnego spożywanie niewielkich posiłków.

  1. Grupa pierwsza - produkty zbożowe. Odstawiamy te z oczyszczonej mąki, czyli białe pieczywo makaron i biały ryż. Do diety włączamy chleb razowy, pełnoziarnisty, grahamki, makaron żytni i brązowy ryż. Są one bogate w błonnik pokarmowy, który wspomaga obniżanie poziomu złego cholesterol, przeciwdziała tym samym nadciśnieniu tętniczemu. Każdego dnia należy spożywać przynajmniej 6 porcji tych produktów. Porcją jest np. kromka chleba, mała miseczka ugotowanej kaszy czy szklanka gotowanego ryżu.
  2. Druga grupa to warzywa. Poleca się spożywanie głównie surowych warzyw sezonowych. Najkorzystniej wpływają marchew, kapusta, brokuły, pomidory, papryka, ogórki, sałata, kalafior oraz ziemniaki. To produkty bogate w błonnik pokarmowy, sole mineralne i witaminy. Z uwagi na niską kaloryczność wskazane jest spożywanie około 4 porcji warzyw. Porcja jest mała miseczka gotowanych warzyw, surówka lub szklanka soku warzywnego.
  3. Trzecią grupą są owoce. Również sięgajmy po te sezonowe, jak jabłka, truskawki, porzeczki, maliny lub jagody. Zima możemy wybierać cytrusy (pomarańcze i grejpfruty). Ograniczmy spożycie tych o wysokiej zawartości cukrów, czyli winogron i gruszek. Owoce idealnie sprawdzą się jako wyśmienity deser lub słodka przekąska. Zaleca się nie spożywać więcej niż 4 porcje.
  4. Czwartą grupę stanowi nabiał. Bogaty w wapń, witaminę D i białko. Należy wyboierac chudy i naturalny nabiał (mleko, sery twarogowe, kefiry, maślanki, jogurty czy zsiadłe mleko. Każdego dnia dostarczaj 2-3 porcje chudego nabiału. Porcją jest szklanka mleka bądź kubek jogurtu.
  5. Piąta to mięso i ryby. Najlepiej wybierać mięsa chude (drób bez skóry, chude części wołowiny, schab wieprzowy, cielęcinę) i ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki, dorsz, mintaj, śledzie, tuńczyk). To źródła kwasówo-3, obniżających ciśnienie i stężenie cholesterolu we krwi. Dzienna dawka to 1-2 porcje produktów z tej grupy, za porcję uznaje się 90 g gotowanego mięsa bądź ryby.
  6. Nasiona i orzechy. Należy włączyć do codziennego menu nasiona warzyw strączkowych (fasolę, groch, soję i soczewicę) oraz nasiona innych roślin (pestki dyni, słonecznika czy sezam). Szczególnie wskazane jest spożywanie także orzechów włoskich i migdałów, bogatych w magnez i błonnik pokarmowy. Spożywajmy około 3 porcji tych produktów w ciągu tygodnia. Porcją jest pół szklanki gotowanego grochu lub 30 g orzechów.
  7. Siódmą grupę stanowią tłuszcze roślinne. Tłuszcze zwierzęce (smalec, masło czy tłuste śmietany i mięsa) należy zastąpić oliwą z oliwek, olejem rzepakowym lub margaryną, bogatą w roślinne sterole. Każdego dnia dostarczmy 2 porcje tłuszczy, czyli około 2 łyżek margaryny czy oliwy.
  8. Ostatnią grupą są słodycze. Zalecenie nie wykluczają całkowicie słodyczy z menu, jednak warto siegac po te zdrowe produkty, czyli o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Porcję np. łyżkę cukru, łyżkę dżemu lub 15g żelek powinniśmy spożywać jedynie 2-3 razy w tygodniu.


pigulkaBardzo istotną rzeczą w diecie DASH jest ograniczenie spożycia soli oraz przetworzonej żywności bogatej w sól. Są to chipsy, nachos, konserwy, pasztety, parówki, sosy i gotowe dania. Sól warto zastąpić innymi przyprawami. Idealnie sprawdzają się świeże i suszone zioła, pieprz chili, czy czosnek. Z diety wyklucza się także alkohol, przyczyniający się do zwiększenie niekorzystnych trójglicerydów we krwi, skutkujących powstawianiem mian miażdżycowych, zwiększających ryzyko nadciśnienia.

W skrócie:

Siedem grup produktów (wraz z zalecaną ilością - porcjami) do spożycia w ciągu dnia dla diety 2000 kcal.

  1. produkty pełnoziarniste (6 do 8 dziennie);
  2. warzywa (4 porcje dziennie);
  3. owoce (do 4 porcji dziennie);
  4. produkty mleczne i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu (2-3 każdego dnia);
  5. chude mięso, ryby, drób - nie więcej niż 2 porcje dziennie;
  6. orzechy, roślinny strączkowe, nasiona - 4 do 5 w ciągu tygodnia;
  7. Tłuszcze roślinne (2 porcje w ciągu dnia).

Zobacz także