Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Dieta dziecka

odżywianie | 28.08.2015
Dieta dziecka

Dieta dzieci jest równie ważna jak dieta dorosłych. Jeśli nauczymy nasze pociechy właściwego odżywania, dajemy im zdrowy start w przyszłość. Naukowcy już dawno odkryli, że wiele chorób wieku dorosłego ma swój początek już w dzieciństwie. Zwłaszcza tych dietozależnych. Dlatego tak niezwykle istotne jest nauczenie potomstwa właściwych postaw żywieniowych.

Dzieci na ogół nie rozumieją lub nie potrafią pojąć właściwości zdrowotnych żywości. Dlatego tłumaczenie im, że warto sięgać po warzywa i owoce, gdyż dzięki nim będą zdrowe i silnie, niekiedy mija się z celem. Oczywiście edukując pociechy należy zwrócić uwagę na zdrowotny aspekt diety zbilansowanej i pełnej rożnorodnych produktów, jednak najważniejsza jest metoda, za pomocą której tę wiedzę przekażemy.

Piramida zdrowego żywieniaDla każdego rodzica podstawą w żywieniu dzieci powinna być Piramida Zdrowego Żywienia opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia specjalnie dla najmłodszych. W piramidzie obowiązuje zasada, że najważniejsze pokarmy w diecie dzieci i młodzieży znajdują się u jej dołu. Na tej podstawie wyróżniamy 10 najważniejszych zasad w odżywaniu dzieci.

  1. Dzieci powinny jeść codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.
  2. Każdego danie dzieci powinny podejmować aktywność fizyczną. Ruch pozytywnie wpływa na sprawność ruchową i intelektualną oraz pomaga kształtować prawidłową sylwetkę.
  3. Źródłem energii w diecie dzieci powinny być produkty znajdujące się w podstawie piramidy, czyli pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce.
  4. Każdego dnia dziecko powinno jeść przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.
  5. W codziennym menu najmłodszych należy także uwzględnić 2 porcje produktów z grupy - mięso, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych.
  6. Zdrowy posiłek dziecka musi zawierać warzywa lub owoce.
  7. Dzieci powinny ograniczać spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, które znajdują się w tłustych mięsach, fast-foodach, słonych przekąskach i tłustym nabiale.
  8. Z diety dzieci należy powoli eliminować cukier, słodycze oraz soki kartonowe (również owocowe), a także słodkie napoje.
  9. Uczmy dzieci, aby nie dosalały potraw. Mogą w zamian używać ziół świeżych i suszonych.
  10. Każde dziecko powinno wypijać odpowiednią dla wieku i aktywności fizycznej ilość mineralnej wody.

Zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Każdy z nich odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci i młodzieży. Odpowiednia dieta dla dzieci powinna być także dobrana od względem wartości energetycznej. To dzieckoprofilaktyka otyłości, z którą zmagają się niestety coraz młodsi. Czasy w których pociechy przy kości uznawane były za zdrowe dawno minęły. Pamiętajmy, że otyłe dziecko jest chorym dzieckiem, które może być zagrożone wystąpieniem zespołu metabolicznego, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a nawet zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Uważasz, że twoje dziecko ma problem z nadwagą lub jest otyłe? Koniecznie wdróż właściwe postępowanie! Dieta dla dzieci z nadmierną masą ciała to właściwy jadłospis, ułożony przez dietetyka, dobrany do potrzeb pociechy, ale uwzględniający odchudzanie. Niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, zwłaszcza u otyłych dzieci jest aktywność fizyczna.

Główne zasady żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym:

  • Dziecko powinno zjeść w przedszkolu lub szkole ¾ dziennej racji pokarmowej, czyli przed wyjściem powinno zjeść śniadanie, poza domem drugie śniadanie, obiad i podwieczorek i po powrocie kolację.
  • Odsetek energii z poszczególnych posiłków powinien wyglądać następująco: śniadanie 25%, drugie śniadanie 10%, obiad 40%, podwieczorek 5%, kolacje 20%.
  • Pierwsze śniadanie, spożywane po długiej przerwie nocnej musi być pełnowartościowe i w miarę obfite. Zaleca się zupę mleczną oraz kanapkę z masłem, serem, chudą wędliną i świeżym warzywem. Eksperci zalecają, aby porcja mleka dla dziecka w wieku przedszkolnym powinna wynosić około 500 ml na dzień. Możemy zastąpić to mleko jogurtem, kefirem, białym serem.
  • Drugie śniadanie to okazja do zjedzenia kanapki z pastą lub twarożkiem.
  • Obiad jest najważniejszym posiłkiem dnia i musi zawierać pełnowartościowe białko obecne w mięsie, rybach lub jajkach. Dodatek powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe oraz świeże warzywa w postaci sałatek lub surówek.
  • Podwieczorek to dobry moment na wprowadzenie do diety dziecka owocu lub koktajlu mlecznego. Pamiętajmy, aby nie zastępować ich sokami z kartonów, które mają w sobie sporo cukrów prostych i praktycznie zero błonnika pokarmowego.
  • Kolacja także powinna być pełnowartościowa, lecz mniej obfita niż obiad. Mogą się w niej znaleźć ryby, jajka lub potrawy bezmięsne.

Zobacz także