Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Dieta dziecka z alergią pokarmową

odżywianie | 14.11.2015
Dieta dziecka z alergią pokarmową

Dieta każdego dziecka powinna być przede wszystkim różnorodna i zbilansowana. Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową? Jak mądrze wykluczać nietolerowane produkty, czym je zastępować i jak za pomocą zamienników bilansować dietę naszych pociech?

Dietę dziecka z alergią pokarmową należy kształtować zależnie od alergenu, czyli czynnika wywołującego niepożądaną reakcję. Wykluczenie pewnych produktów spożywczych z diety dziecka, powinno być świadome i uzasadnione. Z pewnością, w diecie nie może być czynnika alergizującego. W niektórych przypadkach wyklucza się także inne produkty, które mogą dawać reakcje krzyżowe w nietolerowanymi składnikami, np. dzieci uczulone na jaja kurze wcale nie powinny zastępować ich jajami przepiórczymi. Co jeszcze warto wiedzieć?

Podstawowe zasady diety alergika:

  • wykluczenie z diety alergenu, na które uczulone jest dziecko;
  • bilansowanie diety produktami zastępczymi;
  • czytanie etykiet na produktach spożywczych i eliminowanie tych, które mogą zawierać nawet śladowe ilości alergenu;
  • edukacja dzieci o tym, co mogą jeść w szkole, na mieście lub w innym miejscu poza domem.

mlekoGdy problemem jest mleko krowie

Składniki mleka krowiego to najczęstsze alergeny. Niestety, nie zaleca się zastępowanie tego rodzaju mleka mlekiem kozim czy innych zwierząt kopytnych. Mleko sojowe to także nie jest dobre rozwiązanie ponieważ soja jest również silnym alergenem. Niemniej sprawdzi się ono u dzieci nie uczulonych na soję. Wykluczenie mleka z menu dziecka zubaża jego dietę w wapń i witaminę D3, dlatego należy włączyć do jadłospisu alternatywne źródła tych składników. Są to soczewica, figi suszone, orzechy laskowe, jarmuż, natka
pietruszki, brokuły, sardynki, mak i sezam. Witamin D można znaleźć w olejach roślinnych. Z diety dziecka cierpiącego na ten typ alergii najczęściej wyklucza się także jogurty, ser żółty i biały, śmietanę, masło. Te produkty (zwłaszcza masło) mogą być składnikiem ciast, batoników i innych artykułów. Dlatego zanim kupisz jakiś produkt, sprawdź czy nie zawiera on popularnych alergenów występujących w mleku i jego przetworach: kazeiny, laktozy, czy albuminy z mleka.

Alergia na jajka kurze

Niestety mitem jest fakt, że jajka kurze można zastąpić przepiórczymi. Nie chodzi tu o „pochodzenie” jaja, ale o skład. W białku jaja kurzego jest blisko kilkadziesiąt substancji alergizujących. Cztery, które powodują największy odsetek alergii to: owoalbumina, owomukoid, owotransferyna i lizozym. Te substancje obecne są również w jajach innych ptaków. W związku z tym, jeśli dziecko cierpi na ten rodzaj nadwrażliwości pokarmowej, jajka, a także wszystkie ciasta, kremy, lody, majonezy, ciasteczka czy makarony jajecznie podlegają wykluczeniu. Jajko to źródło niezwykle cennego białka, dlatego dietę dziecka z alergią na nie trzeba zrównoważyć w ten składnik podając mu odpowiednie mięso i ryby.

Alergia na orzechy

Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj alergii, gdyż nawet niewielki kontakt z tym alergenem może wywoływać silne reakcje uczuleniowe, nawet wstrząs anafilaktyczny. Co prawda, alergia na orzechy częściej występuje u dorosłych, u dzieci także może się pojawić. Wtedy z diety oprócz orzechów wyklucza się także masło
orzechyorzechowe, marcepan, nugaty i wszystkie produkty, które mogą zawierać ich śladowe ilości.

Składnikami uczulającymi najmłodszych mogą być także ryby. Te, a zwłaszcza makrela, śledź i łosoś. Alergii na ryby często towarzyszy alergia na skorupiaki. Dlatego niekiedy należy odstawić także krewetki i inne owoce morza, jednakże dopiero po potwierdzeniu uczulenia na te składniki.

Zboża to kolejny produkt uczulający dzieci. Najczęściej jest to uczulenie na białko zawarte w pszenicy, życie, owsie (rzadziej w ryżu). Taka alergia wymaga dokładnej diagnostyki i ułożenia diety wspólne z lekarzem i dietetykiem.

Owoce, spośród których najczęściej uczulające są cytrusy i truskawki. Oprócz jedzenia owoców należy unikać także picia soków z nich przygotowywanych, czy jogurtów z dodatkiem wsadu. Właściwości uczulające mają również egzotyczne owoce takie jak kiwi, papaja i mango.

Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię, przy kolejnych ciążach postaraj się wprowadzić profilaktykę alergii. Aby uchronić swoje następne dziecko od alergii:

  • bobas z jabłkiemprzed zmianami swojej diety (w ciąży, czy w okresie karmienia piersią), wykluczeniem lub wprowadzeniem pokarmów do diety maleństwa zawsze słuchaj rad swojego lekarza i konsultuj
    decyzje z wykfalifikowanym dietetykiem;
  • dziecko należy karmić przez minimum 6 miesięcy, w przypadku alergii może być zalecane karmienie sztuczne mlekiem modyfikowanym lub hydrolizatem;
  • pokarmy wprowadzaj do diety dziecka zgodnie z obowiązującymi zasadami, trzymając się ilości składników oraz ram czasowych ich podawania;
  • skonsultuj z lekarzem wszelkie próby podania dziecku produktów, które uczulają ciebie lub partnera.

Zobacz także