Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Gdy tarczyca jest chora

odżywianie | 29.10.2014
Gdy tarczyca jest chora

Tarczyca to jeden z ważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego, kontrolujący nasz metabolizm, regulujący produkcję energii oraz procesy pobierania tlenu. Hormony widzialne przez nią odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek i narządów. Nic dziwnego, że zaburzania pracy tego organu mogą mieć odzwierciedlenie w naszym wyglądzie i samopoczuciu. Co robić, gdy tarczyca choruje?

Do zadań tarczycy należy produkcja ważnych hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Hormony te odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek organizmu. Przy ich niedostatecznym wydzielaniu (czyli niedoczynności tarczycy) dochodzi do znacznego spowolnienia przemiany materii.

Niedoczynność tarczycy najczęściej dotyka kobiety. Choroba ta jest zespołem objawów klinicznych całego organizmu, wywołanych niedoborem tyroksyny, a co za tym idzie także niedostatecznym działaniem trijodotyroniny. Zaburzona zostaje w ten sposób gospodarka metaboliczna całego organizmu.

Towarzyszą temu objawy takie jak:

  • przybieranie na wadze,
  • brak energii i apatia,
  • szybkie męczenie się i osłabienie,
  • senność,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zaparcia,
  • bóle głowy,
  • permanentne uczucie zimna,
  • zimne dłonie i stopy,
  • suchość skóry i włosów.

Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na podawaniu choremu jej hormonów oraz na stosowaniu odpowiedniej diety.

Jak komponować dietę?
Gdy cierpimy na chorobę tarczycy bilansując dietę należy zwrócić dużą uwagę na odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych. Szczególnie istotny jest jod, niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Jego niedobór to przyczyna nadczynności jak i niedoczynności tarczycy.
Jeśli w naszej krwi jest zbyt małe stężenie jodu, tarczyca rozrasta się, aby wychwycić go jak najwięcej. Wtedy gruczoł produkuje niezależne od potrzeb organizmu hormony, co prowadzi do nadczynności. Sytuacja może się jednak odwrócić, gdy tarczyca nie otrzymuje jodu, „rozleniwia się” i wytwarza coraz mniej hormonów, co skutkuje jej niedoczynnością.

Zatem jod w diecie osoby cierpiącej z powodu choroby tarczycy odgrywa kluczową rolę. Odpowiednia podaż produktów bogatych w ten składnik mineralny (ryb morskich, owoców morza, chudego nabiału, jaj, drobiu i roślin strączkowych) to niezbędny element diety przy schorzeniach tarczycy. Jeśli dodatkowo z diety wyeliminujemy produkty, pogarszające wchłanianie jodu (kapustę, kalafiora, brukselkę, rzepę, orzeszki ziemne oraz alkohol) może ona okazać się bardziej skuteczna.

U chorego ponadto wzrasta zapotrzebowanie na witamy A i C, B1 oraz wapń. W związku z tym do diety należy włączyć produkty zbożowe, nabiał, warzywa (paprykę, natkę pietruszki, szpinak, marchew, brokuły) oraz owoce (morele, truskawki, porzeczki, cytrusy).

W diecie istotną rolę odgrywa zawartość białka. Powinno ono realizować 15% dziennego zapotrzebowania na energię. Taka ilość pozytywnie wpływa na tempo metabolizmu, co pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami. Przy zwiększonej zawartości białka w diecie pamiętajmy o zwiększonej podaży płynów, nawet do 2 litrów dziennie. Ilość płynów w organizmie warto uzupełniać wodą mineralną o zwiększonej zawartości jodu.

Warto również przyswoić wszystkie zalecenie dotyczące zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety. Spożywać małe posiłki 4-5 razy dziennie. Wyeliminować z diety produkty o wysokim indeksie glikemiczny, słodycze, słone przekąski oraz słodkie napoje. Należy również podejmować regularną aktywność fizyczną.

Właściwie zbilansowana i dopasowana dieta jest pomocna w leczeniu dolegliwości oraz zmniejszaniu masy ciała. Jednak nie powinna stanowić wyłącznego elementu walki z niedoczynnością tarczycy. Chorzy muszą przyjmować hormony tarczycy i regularnie odwiedzać endokrynologa.

Zobacz także

Komentarze (1)

Środa, 5 listopada 2014 | 11:48:49 m.skalska23 8

ja mam hashimoto i niestety dieta nie pomaga mi pozbyc sie nadwagi :((