Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Kwas foliowy nie tylko dla planujących ciążę

odżywianie | 08.01.2016
Kwas foliowy nie tylko dla planujących ciążę

Kwas foliowy, czyli witamina B9 jest niezbędnym pierwiastkiem w diecie kobiet planujących potomstwo. Zapobiega poważnym wadom rozwojowym płodu, dlatego powinien być przyjmowany w zalecanej dawce na 3 miesiące przed planowanym zajęciem w ciążę. Jednak nie tylko przyszłe mamy będą potrzebowały folianów w diecie. Sprawdź dlaczego?

Rola witaminy B9

Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje nasz kod genetyczny - DNA. Poprzez tę funkcje odpowiedzialny jest głównie za wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek. Wraz z kobalaminą (witaminą B12) uczestniczy w tworzeniu, a także dojrzewaniu czerwonych krwinek. Niedobór tych witamin może skutkować poważną anemią. Naukowcy donoszą także, że kwas foliowy może chronić nas przed rozwojem nowotworów (np. raka szyjki macicy).

Kwas foliowy oraz inne witaminy z grupy B regulują poziom homocysteiny, aminokwasu którego podwyższone stężenie towarzyszy chorobom serca, zawałom, zakrzepicy czy udarom mózgu. Aminokwas ten najprawdopodobniej powoduje utlenianie złego cholesterolu, który w takiej formie ma zwiększać powstawanie zmian miażdżycowych. Ponadto homocysteina może przyśpieszać rozwój miażdżycy tętnic, poprzez uszkadzanie naczyń krwionośnych i obniżanie poziomu tlenku azotu - związku, który je rozszerza.

sałatkaGdzie znajdziemy kwas foliowy?

Żywnością obfitujące w tę witaminę są zielone warzywa liściaste. Nasz organizm nie jest w stanie długo magazynować tej witaminy, w związku z tym dieta powinna obfitować w źródła kwasu foliowego takie ja: sałata, szpinak, brokuły, szparagi, kapusta, kalafior, brukselka oraz pomidory, groch, fasolę, soczewicę, soje czy buraki. Kwas foliowy znajduje się także w jajkach, pszenicy oraz w soku pomarańczowym i awokado. Jednak kwas foliowy zawarty w żywności jest przyswajalny jedynie w 50%. Złe warunki przechowywania (zbyt wysoka temperatura, nasłonecznie czy długi czas) i zastosowanie dodatków zmniejszają ilość kwasu foliowego w produkcie. Dlatego, nawet jeśli nasza dieta jest różnorodna i zawiera produkty, będące źródłem kwasu foliowego przyda nam się dodatkowe wsparcie w postaci suplementów diety. Zwłaszcza kobietom planującym ciążę, którym zaleca się spożywanie 400 µg folianów na dobę. Taką dawkę kwasu foliowego zapewnimy jedynie pod postacią kapsułek.


Zobacz także

Komentarze (1)

Poniedziałek, 18 stycznia 2016 | 14:24:01 emilia.ostrowska 0

Fajny tekst i ze wszystkim sie zgadzam, trzeba jesc na co dzien wiecej warzyw, jedank wlasnie same witaminy z nich nie zaspokoja 100% zapotrzebowania dla organizmu. dlatego ja m.in. bedac w ciazy bralam suplement (symnatal) z kwasem foliowym i witaminami, zeby wszystko z maleństwem bylo dobrze.