Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Slow food

lifestyle | 03.10.2014
Slow food

Slow food jest odpowiedzią na narastającą modę na fast-food. Nurt Slow life, skłania nas do zwolnienia tempa, cieszenia się tym co nas otacza i celebrowania posiłków. Idea Slow Food zachęca do odkrywania radości z przygotowania i spożywania posiłków. To alternatywa dla dzisiejszego szybkiego stylu życia, często niepasującego do naszych przekonań i oczekiwań.

Slow Food jest międzynarodową organizacją non-profit, utworzoną we Włoszech w 1986 roku. Już od samego początku zajęła się ochroną oraz wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności. Szczególnie żywności tradycyjnej i oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie. Ideą organizacji Slow Food jest smakowanie życia poprzez wybór zdrowej żywności, przygotowywanej w poszanowaniu środowiska, według tradycyjnych technologii oraz z wykorzystaniem lokalnych produktów.

Organizacja Slow Food w manifeście określa swój cel jako: "ochrona prawa do smaku".

Założenia Slow Food:

  • Ochrona lokalnych dóbr i producentów żywności oraz tradycyjnych metod jej wytwarzania.
  • Rozpowszechnianie i promowanie kultury delektowania się posiłkami, jedzenia dla przyjemności w gronie najbliższych.
  • Kupowanie żywności lokalnej, która została wytworzona z poszanowaniem technik wymagających nakładu pracy i czasu w jej przygotowanie.
  • Organizacja banków nasion naturalnych i różnorodnych upraw oraz niewielkich wytwórni żywności.
  • Obchodzenie akcji promujących lokalną kuchnię oraz chronionych regionów produkcyjnych.
  • Edukacja o ryzyku jakie niesie za sobą nurt fast food, uprzemysłowienie rolnictwa i uprawy monokulturowe.
  • Sprzeciw wobec żywności genetycznie modyfikowanej (GMO).
  • Rezygnacja z pestycydów w procesie upraw oraz sztucznych dodatków do żywności w procesie jej produkcji.
  • Wspieranie rodzinnych farm.

Idea i działania Slow Food
Organizacja jest nurtem ekologicznym, a jej logo przedstawia ślimaka, będącego symbolem braku pośpiechu.
Slow Food zaprezentował się w Polsce dopiero pod koniec 2002 roku. Struktura organizacyjna opiera się na tzw. conviviach czyli oddziałach, zrzeszeniach osób myślących w podobny sposób. Convinia mają na celu zapewnienie możliwość pełnego czerpania i korzystania z odkryć kulinarnych ludzkości. Pierwsze polskie convivium powstało w Krakowie, zaś pierwszym produktem regionalnym, którym zajął się polski oddział Slow Food był oscypek.

Jednym z czołowych programów jest Arka Smaku („The Ark of Taste”), mającą na celu odbudowę bioróżnorodności. Zakłada gromadzenie oraz ochronę gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Arka smaku ma ocalić rzadkie odmiany warzyw, owoców czy niespotykanie gatunki ryb, zwierząt hodowlanych, ale także niepowtarzalne rodzaje wyrobów: serów, win, wypieków i innych rodzimych produktów.

Slow Food ukazuje zalety naturalnej żywności, która dzięki tradycyjnym metodom produkcji (wędzenie, duszenie, dojrzewanie, marynowanie) jest niskoprzetworzona i charakteryzuje się:

  • wysoką wartością odżywczą;
  • lepszą przyswajalnością składników odżywczych przez organizm;
  • większym bezpieczeństwem spożycia;
  • unikatowym smakiem i zapachem;
  • brakiem sztucznych dodatków, aromatów, barwników, polepszaczy czy konserwantów;
  • mniejszą potencjalną alergennością.

Obecnie organizacja Slow Food skupia blisko 100 000. członków na całym świecie, w tym około 300 w Polsce. Nasz kraj zajmuje się promocją swoich rodzimych produktów, do których należą: oscypek, bundz (ser z mleka owczego), kiełbasa lisiecka, niepasteryzowane nalewki, chleby na zakwasie, miody oraz staropolski żur.

Wszystkich zainteresowanych zdrowym żywienie, odkrywaniem nowych smaków czy poszukujących niesamowitych doznań kulinarnych zachęcamy do do zaangażowania się w nurt Slow Food. Istnieje wiele inicjatyw, które można organizować wspólne z ludźmi o podobnych pasjach.

Zobacz także

Komentarze (1)

Piątek, 3 października 2014 | 12:23:16 kiss_me 22

wow, super inicjatywa! :)