Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Zamienniki białego cukru

odżywianie | 15.12.2014
Zamienniki białego cukru

Cukier jest wszechobecny. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, ale także w przetworach warzywnych czy sosach. Dlaczego? Ponieważ wzbogaca smak potrawy i czyni ją bardziej atrakcyjną dla naszego podniebienia. Cukier, nazywany białą śmiercią przyczynia się do powstania otyłości, cukrzycy, osłabienia oporności, grzybicy i próchnicy. Oczyszczony, biały proszek z buraków czy trzciny to niebezpieczna substancja, zupełnie pozbawiona wartości odżywczych. Natura dała nam alternatywę w postaci słodkich roślin, owoców czy zwierząt produkujące cenne substancje. Warto wykorzystać te dobrodziejstwa i zastąpić nimi tradycyjny cukier.

Suszone owoce
To idealny zamiennik słodyczy, zdecydowanie bogatszy w cenne składniki. Suszone owoce są słodkie i wyjątkowo bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierają witaminy z grupy B oraz miedź, żelazo, magnez, potas, a także duże ilości błonnika, pozytywnie wpływającego na prawidłową perystaltykę jelit. Owoców suszonych możemy używać do słodzenia ciast, napojów, jako dodatków do mięs, płatków owianych czy musli. Idealnie smakują same lub w połączeniu z orzechami jako zdrowa, zimowa przekąska. Pamiętajmy, aby jeść ich około 30 gramów dziennie, gdyż to wciąż kaloryczny produkt i jego nadmiar może zrujnować marzenie o szczupłej sylwetce.

Miód
Miód, bardziej kaloryczny od cukru, ale z pewnością bogatszy w cenne substancje. Zawiera niewielkie ilości składników mineralnych takich jak: wapń, fosfor, magnez, potas, fluor, kobaltu i jod. Miód zawiera także witaminy z grupy B, garbniki, olejki lotne, pyłki kwiatowe, woski, enzymy i kwasy organiczne. Można dodawać go do marynat, herbaty, sałatek owocowych, dosładzać koktajle lub ser biały na kanapce. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z jego ilością, gdyż podobnie jak cukier, jest źródłem węglowodanów prostych (fruktozy i glukozy).

Stewia
To roślina pochodzaca z Paragwaju. Jest bardzo słodka (nawet 300 razy słodsza od cukru) i bezkaloryczna. Ponadto wykazuje prozdrowotne działanie, między innymi: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i obniżające poziom cholesterolu. Spożywajmy zielone lub brązowe ekstrakty, ponieważ białe lub przeźroczyste pozbawione są cennych substancji. Świeże liście rośliny można dodawać bezpośrednio do herbaty lub kawy.

Ksylitol
To cukier pochodzący z brzozy. Ostatnio zyskał sporą popularność, w dużej mierze dzięki swoim właściwościom. Ksylitol stymuluje układ immunologiczny i tym samym chroni nas przed chorobami. Cukier brzozowy jest blisko o połowę mniej kaloryczny od cukru białego, a do tego bardziej słodki. Pamiętajmy, aby zachować umiar w jego stosowaniu i nie spożywać więcej niż 3 łyżeczki dziennie. Ksylitol można spotkać w produktach jako E967.

Nierafinowany cukier
Alternatywą dla białego cukru jest nieprzetworzony i nieoczyszczony cukier. Nie mylmy go z brązowym cukrem, który często jest zwykłym, białym proszkiem zabarwionym melasą. Nierafinowany cukier zawiera blisko 10 razy więcej żelaza oraz cynku niż cukier oczyszczony. Zanim zdecydujemy się na jego zakup uważnie przeczytajmy etykietę, na której będzie umieszczony napis „cukier nierafinowany” i kupujmy tylko taki certyfikowany. To gwarancja, ze nie zostajemy oszukani przez producenta, któy zabarwia zwykły, oczyszczony cukier karmelem.

Pamiętajmy, że mimo obfitości natury przeróżne w zamienniki cukru nie należy ich nadużywać. To kaloryczne alternatywny (z wyjątkiem stewii), której najczęściej składają się z cukrów prostych. Jedno jest pewne, są dobrym zamiennikiem białego cukru, gdyż zawierają cenne substancje. Jednak to wciąż cukier, a związku z tym dodatkowe kalorie. Zadbajmy o to, aby jego ilość w diecie była odpowiednie. Wartość energetyczna cukrów prostych nie powinna przekraczać 10% wartości energetycznej naszej codziennej diety. To profilaktyka otyłości i innych, groźnych chorób.

Zobacz także

Komentarze (1)

Wtorek, 16 grudnia 2014 | 10:26:29 Gabi 49

ja już od paru miesięcy stosuje ksylitol i nie wyobrażam sobie użyć zwykłego cukru...