Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map




Poniedziałek, 7 marca 2016 | 11:01:18 Czosnek - samo zdrowie
CZOSNEK :-)

Ja na samą myśl o czosnku przyprawiam się o mdłości i ciarki. Bleee.. Nigdy nie lubiłam czosnku, okropny w smaku, ostry i dłuuugooo ziejemy po nim "ogniem".. Ale, że nie smakuje nie znaczy że nie jest zdrowy i nie trzeba go spożywać!

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Nawet ja, osoba która go nie cierpi nie mogę odmówić mu niezwykłych właściwości.

Wystarczy tylko jeden ząbek czosnku dziennie, by w krotkim czasie odczuć jego wpływ na zdrowie. W tym niewielkim ząbku czosnku kryje się cała apteka - związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe oraz witaminy takie jak B1, B2, PP i prowitamina A, a także liczne sole mineralne jak magnez, wapń i potas. Najcenniejsze w czosnku są jednak olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę. Najzdrowszy jestczosnek surowy, ale ze względu na jego zapach, nie przez wszystkich akceptowany, rzadko jadamy go w tej postaci tak jak np. ja. Jednak zaczęłam go dodawać do wielu potraw np. mięs, ryb, sosów, sałatek a nawet drobno posiekanego ze szczypiorkiem na kanapkę śniadaniową. Posiadam również w domu nalewkę z czosnku, która pomaga przy grypach i przeziębieniach stawiając mnie szybko na nogi :-) a jako że jest ten zapach, piję ją z herbatą, polecam!

W czym pomaga czosnek?
- pomaga zwalczać infekcję
- chroni przed zawałem i udarem
- wspomaga trawienie
- niszczy pasożyty jelit
- obniża ciśnienie krwi
- hamuje rozówj bakterii
- działa antynowotworowo
- odmładza

Nalewka z czosnku, cytryny, miodu i spirytusu:

Składniki:
1 średnia główka czosnku (polskiego, lekko fioletowego)
1 dojrzała cytryna
1szkl miodu płynnego (najlepiej gorczycowy lub lipowy)
0,7L spirytusu

Przygotowanie:
Czosnek gnieciemy razem z łupinami, cytrynę kroimi w ósemkę. Czosnek i cytrynę wrzucamy do słoja, dodajemy miód i spirytus, zakręcamy i dobrze mieszamy. Pozostawiamy na tydzień w ciepłym i słonecznym miejscu, przez dwa pierwsze dni delikatnie mieszając słojem. Następnie przelać (samą nalewkę, bez czosnku i cytryny) do butelek i wstawić do ciemnego chłodnego miejsca. Pić w nie wielkiej ilości ok. 20ml wieczorem. Nie należy obawiać się przykrego zapachu z ust rano, ponieważ cytryna i miód idealnie go harmonizują!

Pić przy przeziębienach i grypach! Wzmacnia odporność i stawia na nogi! Polecam! :-)